• پنجشنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۰ - ۰۸:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 904-15014-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پرستوی دریای خزر در آب‌های شور و شیرین زیست می‌کند

پرستوی دریای خزر گونه ای است متعلق به راسته آبچلیک سانان و تیره پرستو دریاییان که معمولا در آب های شور و شیرین سواحل، آبهای داخلی راکد یا دارای جریان آرام زیست می کند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص این پرستو گفت: پرستوی دریای خزر 47 تا 54 سانتیمتر طول دارد و منقار آن بین 6 تا 7 سانتیمتر، پاهایش پنج سانتیمتر، دمش 11 تا 13 سانتیمتر و فاصله بین دو سر بال آن بین 13 تا 14سانتیمتر است.

 

خسرو افسری افزود: پرستوی دریایی خزر در آبهای شور و شیرین، سوحل، آبهای داخلی راکد با جریان آرام زیست می کند اما آبهای آرام با لبه مسطح یا دارای شیب ملایم را برای زیستن ترجیح می دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: این پرنده بیشتر در تالابها و دیگر پناهگاه ها با آبهای داخلی و دریاچه های نزدیک ساحل به دنبال غذایی می گردد و رژیم غذایی آن را عمدتا ماهی و گهگاه بی مهرگان تشکیل می دهند.

 

افسری خاطرنشان کرد: پرستوهای دریایی خزر به صورت گروهی در سواحل شنی دریا و به صورت انفرادی در کنار آبهای داخلی آشیانه می سازند. آشیانه آن شامل گودال کوچکی است معمولا بدون پوشش و برخی مواقع با مواد در دسترس پوشش گیاهی و یا آشغال پوشیده شده است.

 

سرپرست اداره حفاظت میحط زیست استان گفت: معمولا تخم های این پرنده بیضی شکل، صاف و اندکی صیقلی هستند و رنگ آنها کرمی یا گاهی کم رنگ با لکه ها و رگهای کوچک قهوه ای یا سیاه است.

 

وی افزود: این پرنده 14 گونه در ایران دارد که همگی آنها در استان سیستان و بلوچستان دیده می شوند و جوجه های این پرنده نیاز به مراقبت والدین دارند و توسط آنها تغذیه می شوند.

 

افسری اظهار داشت: معمولا جوجه ها در داخل آشیانه یا نزدیک آشیانه برای یک هفت روز می مانند و سپس به سمت ساحل در جایی که پناهگاه مناسبی داشته باشد می روند و در 30 تا 35 روزگی آماده پرواز می شوند که بیش از هشت ماه طول می کشد تا مستقل شوند.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان در پایان گفت: پرستوی دریایی خزر در لیست قرمز IUCN به عنوان کم اهمیت طبقه بندی شده و زمستان ها در ایران فراوان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: