• شنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 928-18114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مطبوعات سیستان و بلوچستان در ایستگاه آخر

62 نشریه فعال در سیستان و بلوچستان با چه مشکلاتی مواجهند که برخی اعلام کرده‌اند در حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند؟

مدیر مسئول روزنامه زاهدان در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، با بیان این مطلب گفت: مطبوعات در گذشته فشار فراوانی را تحمل کرد که نوسانات دریافت یارانه‌ی کاغذ مهمترین عامل چالش فوق است که می‌طلبد مسئولان کارشناسانه مسائل را بررسی کنند.

محمدتقی رخشانی اظهار کرد: اگر روند جاری پا برجا بماند شاهد خاموش شدن مطبوعات و در نهایت از کار افتادن بازوی اطلاع‌رسانی در استان خواهیم بود که در پی آن آبروی رسانه‌های استان هم به مخاطره می‌افتد.

رخشانی اظهار کرد: تبعیض عامل مهمی برای شکل‌گیری بحران مطبوعات است که می‌طلبد از استان رخت بربندد تا شاهد رشد همه جانبه نشریات باشیم.

سردبیرهفته نامه صبح زاهدان نیز افزود: در بحث تقسیم آگهی و مناقصه در بین مطبوعات به شدت ضعف وجود دارد. همچنین درج آگهی در برخی از نشریات استان چارچوب قانونی را زیر پا می‌گذارد.

عماددین مزاری اظهار کرد: مشکلات مالی باعث شده است که شماره چاپ نشریات کاهش پیدا کند و در راستای آن یکی از چرخ‌های اصلی اطلاع‌رسانی یعنی مطبوعات از کار بیفتد.

وی تاکید کرد: در این زمینه مسئولان و به خصوص اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باید توجه شایانی داشته باشند.

سردبیر هفته‌نامه مرز پرگهر زاهدان هم گفت: خانه مطبوعات باید در راستای حل مشکلات مطبوعات محلی استان قدم‌های محکم و پررنگی بردارد.

حسین‌الله دینی، اظهار کرد: بخش فرهنگی استانداری پاسخگوی مطالبات مطبوعات محلی استان نیست که این بی‌توجهی بحران در مطبوعات استان را بیشتر کرده است.

مدیر مسئول هفته‌نامه عیاران هم در این رابطه گفت: برخی سازمان‌ها از مطبوعات تعریف واحدی ندارند و یا نسبت به آن کم توجه هستند.

زیرک خاطرنشان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات در حل مشکلات مطبوعات به وظایفشان عمل نکرده‌اند.

زیرک اظهار کرد: در توزیع آگهی بین مطبوعات ضعف فراوانی وجود دارد که طبق آن تمامی نشریات باید از این امتیاز برخودار باشند.

وی گفت: دریافت نامنظم یارانه کاغذ در چند سال اخیر روند فعالیت مطبوعات را به شدت کند کرده است.

سردبیر هفته‌نامه شهر آفتاب هم در این باره گفت: اداره‌ی فرهنگ و ارشاد و همچنین خانه مطبوعات انتظارات اهالی مطبوعات را برآورده نکرده‌اند.

احمدرضا زائرمیری اظهار کرد: در درج آگهی و مناقصه نگاه سازمان‌ها و دستگاه‌ها حالت تبعیض به خود گرفته است.

زائرمیری ادامه داد: مسائل و مشکلات جاری مطبوعات بارها از تریبون رسانه‌های جمعی بیان شده است اما با کمال تاسف در این راستا هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.

سردبیر هفته‌نامه شهر آفتاب تصریح کرد: قصد داشتم ترتیبی اتخاذ شود تا با برپایی نشستی با اصحاب رسانه و استاندار مسائل و مشکلات از نزدیک مطرح گردد که علی‌رقم پیگیرهای مکرر، فرصتی در این باره داده نشد.

وی ادامه داد: وقتی برخی مسئولان کلان استان نسبت به مشکلات نشریات بی‌توجه هستند چگونه می‌توان از سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها گله‌ کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: در حال حاضر 62 نشریه فعال در استان وجود دارد که در روند اطلاع‌رسانی به مردم استان کمک می‌کنند.

حجت‌الاسلام عباس دانشی اظهار کرد: در دولت گذشته نسبت به مطبوعات استان کمتر توجه شده است که دریافت نامنظم یارانه کاغذ مهمترین آن است.

دانشی با رد وجود هرگونه تبعیض در تقسیم آگهی‌ها افزود: در تقسیم آگهی به هیچ عنوان تبعیضی برای هیچ نشریه‌ای قائل نشده‌ایم اما درخواست صاحبان آگهی به سمت برخی از نشریات پرتیراژ است.

وی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید نگاه ویژه به مطبوعات می‌تواند مشکلات را بر طرف کند.

بابک رحیمیان، عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات سیستان و بلوچستان نیز در این رابطه گفت: خانه مطبوعات در بحث مسکن اعضا در حد انتظار عمل کرده است ولی از سوی اهالی مطبوعاتی استان استقبالی صورت نگرفت.

وی اظهار کرد: نمونه بارز آن اختصاص دادن امتیاز مسکن مهر بوده است که با عدم استقبال نشریات مواجه شد.

عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات سیستان وبلوچستان افزود: بارها در بحث آموزش نیروی انسانی تاکید داشته‌ایم اما بازهم با بی‌توجهی کردن اصحاب نشریات محلی مواجه شدیم.

رحیمیان ادامه داد: اداره فرهنگ و ارشاد استان در راستای پیگیری مسائل مطبوعات بی‌توجه است.

مدیرخانه مطبوعات در پایان گفت: باید جایگاه نشریات در نزد مسئولان تعریف شود تا شاهد این مشکلات مخرب نباشیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: