• دوشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 956-4884-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی:

هاب سوم پتروشیمی در چابهار قوی‌تر و پربارتر از عسلویه و ماهشهر خواهد بود

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه کار وسیعی در این منطقه در حال شکل گیری است گفت: خوشبختانه روند تکمیل زیر ساخت های این شهرک از سرعت بالایی برخوردار است که این امر نشان می دهد به زودی باید منتظر تولد هاب سوم پتروشیمی کشور در استان سیستان و بلوچستان باشیم .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، احمد مهدوی در حاشیه بازدید از شهرک پتروشیمی مکران بیان کرد: امیدواریم با پشتیبانی همه مسئولین، اقدام بزرگی که در منطقه چابهار در حال شکل گیری است به ثمر بنشیند تاعلاوه بر محرومیت زدایی از مردم منطقه، گامی موثر در جهت رونق اقتصادی کشور نیز  برداشته شود.

مهدوی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی مزیت برتر کشور می باشد گفت: با توجه به اینکه کشور ما مقام اول را از حیث برخورداری از منابع گازی دارد، باید از این فرصت نهایت بهره را برد و چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی این پتانسیل را در خود دارد .

وی تصریح کرد : منطقه چابهار، در کنار اقیانوس هند و دریای عمان قرار دارد و این موضوع باعث می شود تا هزینه انتقال محصولات کاهش یابد علاوه بر آن امنیت این منطقه قابل مقایسه با واحد هایی که در کنار تنگه هرمز قرار دارد نیست .

مهدوی اظهار داشت: با کمک مجلس بحث شفافیت در قانون نرخ خوراک تعیین تکلیف شد و با توجه به اینکه برجام نیز به سرانجام رسیده انتظار داریم تا با کمک شرکت های خارجی و به خصوص اروپایی صنعت پتروشیمی با استانداردها و تکنولوژی های روز  تجهیز شود.

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: آینده خوبی را می توان برای صنعت این منطقه متصور شد، هاب سوم در چابهار، بهتر ،منظم تر، قوی تر و پربارتر از عسلویه و ماهشهر به دلیل موقعیت جغرافیایی و امنیتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ساخت شهرک پتروشیمی در سیستان و بلوچستان باعث پیشبرد اهداف چشم انداز خواهد بود افزود: برند پتروشیمی ایران در دنیا شناخته شده است اما به دلیل شرایط تحریم این صنعت دچار عقب گرد شده ، در افق 1404 باید عربستان را از نظر تولید پشت سر بگذاریم وعسلویه و ماهشهر دیگر ظرفیت توسعه بیش از این را ندارند .

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه هر جا تمدنی شکل گرفته در مسیر رودخانه ها بوده گفت: پتروشیمی ها هم به مثابه آن است چرا که با خود آبادانی را به دنبال خواهد داشت و این موضوع برای مردم قابل لمس خواهد بود چرا که شرکت ها خود را ملزم به رعایت مسئولیت های اجتماعی می دانند و همین امر باعث می شود نیاز های عمومی مردم را تامین نمایند .

مهدوی در پاسخ به این سوال که حمایت های انجمن  کارفرمایی صنعت پتروشیمی از مجتمع های پتروشیمی چیست؟ بیان کرد: این انجمن برای حمایت از واحد های پتروشیمی تشکیل شده است ، سعی داشته ایم تا با ورود به موضوع نرخ خوراک بخشی از مشکلات این صنعت را برطرف سازیم ، بحث رگولاتوری و همچنین اخذ ضمانت نامه های معتبر برای دریافت فاینانس را به صورت جدی در حال پیگیری هستیم ، که امیدواریم با تعامل مجلس و دولت این اقدامات به سرانجام برسد .

وی اظهار داشت: با توجه به منابع عظیم نفتی و گازی در کشور آیا عقل حکم می کند که آن ها را خام صادر کنیم و یا وارد چرخه ارزش افزوده کنیم و اشتغال ایجاد کنیم و آبادانی را بیاوریم ؟

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: در سایت مکران تمام این زنجیره تولید دیده شده ، البته در قانون صنایعی که به این مهم توجه داشته اند مشمول تخفیفات در نرخ خوراک شده اند .

وی افزود : اگر پتروشیمی ها  نبودند باید سالیانه 10 میلیارد دلار ارز از کشور برای تهیه مواد اولیه خارج می شد ، پتروشیمی ها بودند که در دوران تحریم ها اجازه نوسانات شدید در نرخ ارز را نداند .

مهدی با اظهار امیدواری نسبت به تغییر نگاه مثبت به صنعت پتروشیمی گفت: باید تمامی مسئولین برای به ثمر نشستن شهرک پتروشیمی مکران همت کنند تا نگینی که اکنون در دل خاک قرار دارد در آینده نمایان گردد .

مهدوی در خصوص نگرانی هایی که مردم منطقه سیستان و بلوچستان از آلودگی های زیست محیطی ناشی از شهرک پتروشیمی مکران  دارند گفت: مجتمع هایی که در این منطقه مستقر خواهند شد تمام استانداردهای روز دنیا را کسب کرده اند و خیال مردم از این جهت باید راحت باشد .

وی ادامه داد: نباید تصویری که از آلودگی های علسویه و ماهشهر وجود دارد در اینجا نیز وجود داشته باشد چراکه صنعت پتروشیمی صنعتی پاک است و علاوه بر آن خوارک واحد های پتروشیمی در چابهار از طریق خط لوله منتقل می شود که هیچ آلایندگی را در پی نخواهد داشت، مردم باید بدانند ورود پتروشیمی به این استان آبادانی را به همراه خواهد داشت .

مهدی با اشاره به موقعیت شهرک پتروشیمی مکران گفت: در بحث اسقرار صنایع،  مکان یابی یک علم است ، در دنیا این موضوع حتی در مقطع  دکترا تدریس می شود، متاسفانه در گذشته بدون در نظر گرفتن طرح توجیهی، واحد های پتروشیمی یکی پس از دیگری تعریف و ساخته می شدند که اکنون شاهدیم با مشکلات مواجه شده اند .

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی افزود: مکران بهترین موقعیت برای واحد های پتروشیمی است و شرایط آن قابل مقایسه با هیچ موقعیت دیگر در کشور نیست، چرا که به بازارهای هدف نزدیک است و مشکلات صادراتی در این منطقه وجود ندارد .

مهدوی افزود: شهرک پتروشیمی مکران سختی های آب و هوایی را ندارد همچنین زمین کافی برای ساخت مجتمع های پتروشیمی در این منطقه وجود دارد ، مجتمع یوتولیتی این شهرک به خوبی طراحی شده که در آینده واحد ها با مشکل مواجه نخواهند شد .

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در پایان گفت: امیدواریم با استقرار واحد ها در این استان ، شاهد تولید 25 تا30 میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال باشیم.


انتهای پیام