• دوشنبه ۳ آبان ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 958-1186-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

رئیس دانشكده جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان

اكثر نواحي پرجمعيت كشور در مناطق زلزله‌خيز واقع شده‌اند

رئیس دانشكده جغرافیا و برنامه‌ریزی محیطی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه اكثر نواحی پر جمعیت كشور در مناطق زلزله خیز واقع شده است. شهرهای بزرگ در پای ارتفاعاتی بنا گردیده اند كه بوسیله گسل های مهم و غالبا سراسری از دشت جدا شده اند.

دكتر حسین نگارش در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: گاهی فاصله شهرها تا گسل ها به قدری نزدیك است كه اكثر گسل ها نام خود را از شهرها و آبادانی های مجاور خود به عاریه گرفته اند كه از آن جمله می توان به گسل های آستارا، ‌اشتهارد، میناب،‌ قصرقند، ‌قم، سفید آبه، نصرت آباد، زاهدان، خاش،‌ نهبندان و... اشاره نمود.

رئیس دانشكده جغرافیا دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه بیان كرد: با در نظر گرفتن طول گسل های فعال كشور منطقه قطر آنها،‌ 35 درصد از مساحت ایران با خطر جدی زمین لرزه مواجه است.

به گفته وی بر اساس آمارهای تهیه شده حدود 16 درصد از شهرهای ایران بر روی خط گسل و یا در امتداد آن واقع شده اند و به جز یكی دو مورد، ‌اكثر آنها زلزله ای بیش از 6ریشتر را تجربه كرده اند.

نگارش تصریح كرد: تقربیا 68 درصد از شهرهای كشور در حریم یك تا 30 كیلومتری گسل ها قرار گرفته اند و این بدان معنی است كه این گروه از شهرها به علاوه گروه قبلی از نظر پهنه بندی خطر نسبی در پهنه با شتاب های بالا واقع اند.

وی اظهار كرد: همچنین 9 درصد از شهرهای ایران در فاصله 30 تا 50 كیلومتری یعنی پهنه با شتاب های متوسط استقرار یافته اند.

نگارش همچنین در این رابطه گفت: 6 درصد از سكونت گاه های شهری ایران در فواصلی بیش از 50 كیلومتری واقع شده و به این ترتیب در پهنه با شتاب های پایین قرار می گیرند.

عضو هیات علمی دانشگاه سيستان و بلوچستان تاكید كرد: لازم به توضیح است منظور از پهنه با شتاب های بالا، فاصله صفر تا 30 كیلومتری گسل ها كواترنر و لرزه زا، پهنه با شتاب متوسط فاصله 30 تا 50 كیلومتری گسل ها مذكور،‌ پهنه با شتاب هاب پایین فاصله دورتر از 50 كیلومتری گسل ها می باشد.

رئیس دانشكده جغرافیا و برنامه ریزی محیطی خاطرنشان كرد: گسترش جغرافیایی زلزله های ایران با توجه به پراكندگی گسل ها و شهرها به كمربند غربی و جنوب غربی ایران زاگرس، كمربند شمال ایران البرز، ارتفاعات شرق و مركز ایران تقسیم كرد.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: 80 درصد زلزله های ایران در عمق صفر تا 50 کیلومتری زمین رخ می دهد.

وی ادامه اظهار داشت: بنابراین زمین لرزه‌هايي كه در پهنه ایران زمین رخ می دهند معمولاً از نوع سطحی و یا با عمق نرمال حدود 32 کیلومتر بوده و به ندرت زلزله ای با عمق بیش از 50 کیلومتر در کشور ما حادث شده است.

به گفته نگارش به دلیل آنکه متاسفانه هیپو سانتر مربوطه به زمین لرزه های ایران سطحی و کم عمق است، زلزله ها غالباً مخرب بوده و از قدرت تخریبی بالایی نیز برخوردارند.

وی بیان کرد: ساخت و سازهای غیر استاندارد، رعايت نکردن آیین نامه استاندارد معروف به آیین نامه استاندارد 2800 کنترل و مقاوم سازی ساختمانها، حضور بساز بفروش ها در صنعت ساختمان سازی، مکان گزینی غلط و ناصحیح اکثر شهرها و استقرار آنها در حاشیه گسل ها و بکار نگرفتن نیروهای ماهر و متخصص می تواند در هنگام بروز زلزله وضعیت بسیار اسفناک و مصیبت باري را رقم بزند.

نگارش ادامه داد: ساختمانها را می توان در مقابل زلزله مقاوم ساخت به شرط آنکه زلزله و گسل را بشناسیم و اینکار وقتی عملی خواهد بود که قبل از شهرسازی به آن توجه کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه در پایان گفت: زلزله حلقه ای است که عواقب ناشی از آن به شیوه عملکرد سه گروه سیاستگذاران، متخصصان و مجریان بستگی دارد. بنابراین اگر این سه گروه هماهنگ و خوب عمل کنند و وظیفه خود را به نحوه احسن و مطابق با معیارهای علمی انجام دهند، خطر زلزله بسیار کاهش پیدا می کند و در غیر این صورت زلزله در کشور ما خسارت بار و فاجعه آمیز خواهد بود.


انتهای پیام