• چهارشنبه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 958-1584-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

آبرسانی سقایی به بیش از هزار روستا در سیستان و بلوچستان

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان گفت:با توجه به ورود به هیجدهم سال خشکسالی وکاهش شدید نزولات جویی، افزایش دما ، کاهش سطح سفره های آب زیر زمینی در حال حاضر 1027 روستای استان با بیش از 60 هزار خانوار بصورت سقایی توسط 110 تانکر دولتی وخصوصی آبرسانی می شوند .

محمدرضا نارویی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه سیستان و بلوچستان بیان کرد: در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در سال جاری با افتتاح طرح و پروژه های این شرکت در هفته دولت ، تعداد 38 روستا از اب اشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار شدند.

وی افزود: با افتتاح 5 طرح ابرسانی روستایی ،تعداد 12 هزار و 126 نفر به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی دسترسی پیدا کردند.

این مسئول ادامه داد: اجرای 88 کیلومتر خط انتقال، 90 کیلومتر شبکه توزیع، احداث 3300 متر مکعب مخزن ذخیره و حفر و تجهیز چهار حلقه چاه از جمله اقدامات انجام شده در این پنج طرح بوده است.

وی تصریح کرد:در هفته دولت با افتتاح فاز5 مجتمع آبرسانی بندینی با 9 روستا، فاز یک مجتمع آبرسانی سیب و سوران با 11 روستا، فاز 1مجتمع آبرسانی گلوگاه با 13 روستا و مجتمع های آبرسانی دو در و ناگ پهن با 5 روستا از اب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار شدند.

نارویی همچنین خاطرنشان کرد: با بهره برداری صورت گرفته از این طرح ها ،شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی روستایی در استان نیم درصد ارتقا پیدا کرده است.

وی اظهار کرد: جهت آبرسانی به کلیه روستاهای بالای 20 خانوار استان 25 میلیارد ریال اعتبار نیاز است و این در حالی است که در بحث آبرسانی سقایی بیش از 70 میلیارد ریال به بخش خصوصی بدهی داریم که این امر می طلبد تا مدیران عالی استان نسبت به اختصاص منابع مالی این شرکت را یاری نمایند.

مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب روستای مهمترین چالش های پیش روی این شرکت را وجود خشکسالی ، فقرشدید و کاهش سطح سفره های زیرزمینی ،کاهش نزولات جویی ، فرسودگی کلیه شبکه های آب شرب با توجه به قدمت اجرای آنها ، نبود ردیف اعتباری جهت آبرسانی سیار ، روستازایی ، عدم تخصیص کامل اعتبارات بخش آب روستایی، عدم اعتبارات لازم جهت تکمیل مجتمع های بزرگ آبرسانی و وجود بیش از 3800 روستای فاقد هرگونه شبکه را عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 12 مجتمع بزرگ آبرسانی شاخص در دست اجراء و 5 مجتمع آبرسانی آماده اجراء است بیان کرد: با اتمام عملیات اجرایی شاخص بهره مندی آب آشامیدنی جامعه روستایی استان حدود 20 درصد رشد پیدا خواهد کرد.

ناروئی یادآور شد: رفتن به سمت اجرای پروژه های آبرسانی توسط سرمایه گذاران و ورود خیرین جهت تأمین آب شرب برای روستاهای استان از دیگر اولویت های پیش روی شرکت می باشد که نیاز است خیرین و جامعه نیکوکار توجه ویژه به این بخش داشته باشند.

وی در پایان گفت: نیاز است روستائیان عزیز توجه بیشتری به این مایه حیات داشته باشند و نهادینه کردن فرهنگ استفاده صحیح از منابع آب شرب و اصلاح الگوی مصرف را مورد توجه قراردهند و همچنین از فرمانداری ها ،بخشداری ها معتمدین و ریش سفیدان وشوراها خواسته می شود جهت وصول مطالبات شرکت و رفع جلوگیری از انشعابات غیر مجاز این شرکت را یاری کنند.


انتهای پیام