• یکشنبه ۲۸ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 959-4886-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

عضو هیئت علمی دانشگاه:

مانگروها از‌ فني‌ترين وحاصلخيزترين اکوسيستم‌هاي دنيا محسوب می شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه زابل گفت: جنگل های مانگرو ريختارهاي گیاهی ساحلی جزر و مدی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری به شمار می آیند که این جنگل ها مجموعا در 112 کشور دنیا یافت می شوند و در زمره فنی ترین و حاصلخیزترین اکوسیستم های دنیا به حساب می آیند.

عرفانی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: این جنگلها در مقایسه با مناطق مردابی، به میزان وسیعی مورد استفاده انسان قرار گرفته اند و تغییرات در وسعت جنگل های مانگرو دارای علل و اثرات مختلفی است.

عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه گفت: تغییرات طبیعی، فعالیت های انسانی را تحت الشعاع قرار می دهد و تشخیص تغییرات انسانی با بررسی اثرات بلند مدت آنها بر روی جنگل های  تخریب نشده اهمیت دارد و همه این مسائل به تعریف نوع خط مشی ها در رابطه با استفاده خردمندانه از منابع جنگل های مانگرو و حفاظت از آنها مفید است.

عرفانی تصریح کرد: داشتن اطاعات صحیح از جنگل های مانگرو در طول زمان اهمیت می یابد و تخریب این جنگل ها معمولا در ارتباط با تراکم انسانی است.

وی بیان کرد: فشار بالای جمعیت در مناطق ساحلی منجر به تبدیل بسیاری از جنگل های مانگرو به دیگر استفاده ها شده به طوری که مطالعات انجام شده در بسیاری از کشورها دلالت بر کاهش وسعت مانگروها در گذر زمان شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: به طور کلی جنگل های مانگرو در جهان با سرعت 1.2 درصد در حال کاهش هستند و این نرخ رو به افزایش است.

عرفانی در این رابطه افزود: علت های کاهش و تخریب این جنگل ها را می‌توان توسعه شهری، آبزی پروری، معدن کاری، بهره کشی مفرط برای الوار و سخت پوستان ذکر کرد.

وی اظهار داشت: علاوه بر این ارتباط مستقیمی بین تغییرات اقلیمی و اکوسیستم های مانگرو از طریق تغییر در سطح تراز دریا وجود تغییرات اقلیمی کره زمین در مقیاس منطقه ای و جهانی به خصوص در نیم کره شمالی و اکوسیستم های خشکی این گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه زابل در پایان بیان کرد: در این رابطه وسعت و ترکیب جنگل های مانگرو ممکن است دستخوش تغییرات اساسی شود که بستگی به نرخ تغییرات اقلیمی و فعالیت های انسانی دارد.


انتهای پیام