• پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-786-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان:

انتخابات از ارکان پایدار شکل گیری ساختار سیاسی جامعه است

رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان گفت: انتخابات از ارکان مهم و پایدار در شکل گیری ساختار سیاسی جامعه به حساب می آید.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر منصور تاجری در میزگرد رسانه و انتخابات افزود: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مردم سالاری دینی و تجلی اقتدار مردم و نظام اسلامی است .

وی با تاکید بر توجه به جایگاه رسانه در مساله انتخابات گفت: اصولا رسانه ها در تحقق مشارکت سیاسی مردم به صورت عام و خاص نقش آفرینی می کنند به ویژه در این نظام که انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب رسانه ای است .

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران با رسانه آغاز شد، به اوج رسید، پیروز شد و استمرار و تداوم پیدا کرد بر این اساس نقش رسانه در شکل گیری انقلاب اسلامی بسیار مهم است .

رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان گفت: قبل از اینکه فناوری های نوین را در عرصه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی داشته باشیم مساجد و منابر به عنوان بهترین رسانه ها بر اساس شرایط زمانی در بحث تحولات سیاسی و اجتماعی بسیار نقش آفرین بودند .

دکتر تاجری افزود: بخش عمده ای از فرآیند انتخابات چه از لحاظ سخت افزاری و چه نرم افزاری به کارکرد رسانه ای نظام برمی گردد و این ابزار قدرتمند تا جایی موثر است که در مساله انتخابات هر نامزدی که از امکانات و مانور رسانه ای بیشتر و بهتری برخوردار باشد پیروز عرصه انتخابات خواهد شد .

این استاد دانشگاه گفت: رسانه ها علاوه بر اینکه در فرم و اجرای انتخابات موثر و نقش آفرین هستند، بستری برای انتخاب آگاهانه از روی شناخت و آگاهی برای مردم فراهم می کنند .

وی اظهار کرد: رسانه ها در عرصه قبل، بعد و حین انتخابات بسیار موثر و نقش آفرین هستند در واقع در حوزه انتخاباتی و مشارکت سیاسی مردم در این مقطع در مقام مهندسان افکار عمومی جامعه به حساب می آیند .

رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان افزود: مردم می توانند آگاهی های لازم را از دریچه رسانه ها بدست آورند بنابر این نقش رسانه ها ارتقای فرهنگ عمومی جامعه، کمک به انتخاب نامزد اصلح، آگاهی بخشی جامعه و هدایت افکار عمومی است .

وی گفت: بهره گیری از نظر کارشناسان و صاحب نظران رسانه در تحلیل مناظره ها می تواند در میزان مشارکت و آگاهی بخشی افراد جامعه در انتخابات تاثیرگذار باشد .

دکتر تاجری با تاکید بر رعایت اخلاق توسط رسانه ها در تمام عرصه ها به ویژه انتخابات اظهار داشت: رسانه ها باید با رعایت اخلاق و بیان نکات مثبت نامزدها با هدف آگاهی بخشی جامعه، اعتماد مخاطبان را به سوی خود جلب کنند.

وی در رابطه با عملکرد رسانه های سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به اینکه هر رسانه ای در استان وابسته به یک جریان فکری و سیاسی است بعضی از رسانه ها اخلاق را رعایت کردند اما بیشتر رسانه ها به تخریب خدمات دولت در 3،5 سال گذشته پرداختند.

وی ادامه داد: این رسانه ها با رعایت نکردن تقوای رسانه ای در بخش های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، معیشتی و برجام به تخریب عملکرد دولت یازدهم پرداختند تا افکار عمومی را به سمت نامزد مورد نظر خود سوق دهند.


انتهای پیام