• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-4184-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان بیان کرد؛

ثبت 14 استاندارد کارخانه ای در سیستان و بلوچستان

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سیستان و بلوچستان گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توسط همکاران ما در اداره‌کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سیستان و بلوچستان، تاکنون 14 استاندارد کارخانه‌ای در استان ثبت شده که عمده آنها در زمینه صنایع غذایی به ویژه صنایع مربوط به فرآوری و بسته‌بندی ماهی است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اسماعیل عاقلی در نشست خبری افزود: احداث ساختمان اداری و آزمایشگاهی استاندارد و تحقیقات صنعتی در شهرستان ایرانشهر که با 2 هزار و 352 مترمربع مساحت کلی و یک هزار و 100 مترمربع زیربنا بزرگترین مجموعه شهرستانی در کشور محسوب می‌شود، در حال حاضر در حال انجام است.

وی بیان کرد: سال گذشته استانداردهای متعددی در استان تدوین شد که در نهایت ۱۶ مورد آنها به عنوان استاندارد ملی مورد پذیرش قرار گرفت.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: این مجموعه 8 فضای آزمایشگاهی دارد که قرار است پس از بهره‌برداری شهرستان‌های جنوب استان را پوشش دهد. امسال 900 میلیون تومان اعتبار برای تکمیل پروژه احداث این مجتمع در شورای برنامه‌ریزی استان مصوب شده که در صورت تخصیص کامل تا پایان سال آماده بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پیش از این 14 آزمایشگاه بخش خصوصی با اداره‌کل استاندارد و تحقیقات صنعتی سیستان و بلوچستان همکاری داشتند، افزود: با توجه به راه‌اندازی 3 آزمایشگاه جدید در هفته استاندار امسال و همچنین تمدید پروانه 14 آزمایشگاه گذشته، امسال تعداد آزمایشگاه‌های همکار ما به 17 مورد می‌رسد.

عاقلی با اشاره به اینکه در حال حاضر 3 کمیته فنی تدوین استاندارد متناظر با کمیته‌های موجود در سازمان بین‌المللی استاندارد با همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در استان فعالیت دارند، افزود: سال گذشته استانداردهای متعددی در استان تدوین شد که در نهایت 16 مورد آنها به عنوان استاندارد ملی مورد پذیرش قرار گرفت و منتشر شد.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: همچنین در سال جاری 334 مورد تدوین استاندارد پیشنهادی داشتیم که 13 مورد منجر به عقد قرارداد شده و 3 مورد نیز در مرحله عقد قرارداد است.

عاقلی به اجرای "طرح اجرای هماهنگ استاندارد" یا طرح "طاها" در استان اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای این طرح در 6 ماهه نخست سال جاری 5 هزار و 293 فروشگاه در سطح استان بازرسی شده و 240 نمونه از آنها خریداری شده که این نمونه‌ها در دست آزمایش است تا انطباق و یا عدم انطباق آن با استانداردها مشخص شود و در صورت بروز تخلف با متخلفان برخوردهای لازم صورت گیرد.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه از هفته استاندارد سال گذشته تاکنون 96 گشت مشترک میان بازرسان اداره‌کل استاندارد و نهادهایی همچون تعزیرات حکومتی و صنعت و معدن استان اجرا شده، افزود: همچنین در این مدت 5 هزار و 895 وسیله سنجش در فروشگاه‌های مختلف سطح استان توسط بازرسان ما مورد ارزیابی قرار گرفته و 59 مودر آنها کالیبره شده است.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه طلا و فلزات گران‌بها نیز در یک سال اخیر 628 فروشگاه سنجش شد و 118 عدم انطباق و 11 مورد تحت عنوان کم فروشی شناسایی شد که متخلفان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.


انتهای پیام