• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-8714-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد؛

اختصاص 5 هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت زعفران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: پنج هکتار از اراضی زاهدان، میرجاوه و خاش به کشت زعفران اختصاص دارد و پیش بینی می شود از هر هکتار پنج کیلوگرم طلای سرخ برداشت شود.

رضا نجفی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: کشت و توسعه مزارع زعفران و سطح قابل اجرای استان در 5 سال آینده در دستور کار قرار گرفته است.

نجفی گفت: زعفران گیاه مناطق نیمه گرمسیری است که پس از آماده سازی(شخم زدن و کوددهی) زمین را سیراب کرده و پس از چند روز از بارور شدن زمین پیاز زعفران را بعد آماده کردن از اوایل خرداد تا اواخر شهریور بسته به شرایط جوی منطقه می توان کاشت.

وی اظهار کرد: امسال در چهار شهرستان زابل، زهک، هیرمند و هامون هم زعفران به صورت آزمایشی کشت شده است و تا اوایل آذر میزان صرفه اقتصادی این محصول در زمین های کشاورزی این شهرستان ها مشخص می شود.

وی خاطرنشان کرد: برداشت زعفران در استان از اواسط آبان آغاز شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان بیان کرد: پیش بینی می شود امسال 25 کیلوگرم زعفران از مزارع زاهدان، میرجاوه و خاش تولید و وارد بازار مصرف شود.

نجفی همچنین با اشاره به رفتن کشاورزی استان به سمت کشاورزی دانش بنیان گفت: بكارگيري تكنولوژي روز توليد محصولات كشاورزي در استان در حال نهادینه شدن است.

وی افزود: ايجاد اشتغال جهت فارغ‌التحصيلان كشاورزي و ساير رشته هاي مربوطه و توليد محصولات داراي كيفيت متناسب با شاخص هاي صادراتي رویکرد مهم جهاد کشاورزی در استان است.

رئیس جهاد کشاورزی استان بیان کرد: سیستان و بلوچستان داراي پتانسيل ها و قابليت هاي بيشماري در بخش کشاورزي خصوصاً توليد محصولات گلخانه اي بوده که با توجه به ميزان بالاي عملکرد، کاهش ميزان مصرف آب و همچنين توليد محصولات خارج از فصل در اين واحدها، افزايش واحدهاي توليد محصولات گلخانه اي حائز اهميت مي باشد.

وی اظهار کرد: برای استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود و قابلیت های بسیار بالا در بخش کشاروزی استان باید از دانش و علم جوانان بومی تحصیل کرده بهره گرفت.


انتهای پیام