• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-4487-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

بخشدار مرکزی خاش:

کتاب و اهل کتاب در هفته خودشان مظلومند

بخشدار مرکزی خاش گفت: کتاب و اهل کتاب در هفته خودشان هم مظلوم واقع شده اند و از غنای فرهنگ سازی مطالعه کاسته و فقر مطالعه فضای مستولی جامعه گردیده است.

مجتبی شجاعی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، بیان کرد: علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری و برنامه ریزیهای بالادستی دولت و ارتقای فرهنگ مطالعه که از اولویت های برنامه ششم توسعه نیز بوده اما سرانه مطالعه در جامعه نامطلوب است.

وی افزود: باید به دنبال حل معادله مجهول رابطه افزایش تولیدات مکتوب و کاهش مطالعه بالاخص در جامعه جوان بود که به نظر می‌رسد نتوانستیم جامعه را تشنه مطالعه نگه داریم.

شجاعی با بیان اینکه نویسنده شدن ایستایی و پا برجایی می‌خواهد تصریح کرد: صحبت در زمینه نویسندگی بسیار طولانی است فقط به همین قدر بسنده می کنم که چشمه های کشف نشده بسیار هستند که در حوزه فرهنگ و اندیشه فرهنگی موج می‌زنند و این قلم نویسندگان استان است که توانسته آن را زنده نگه دارد.

بخشدار مرکزی خاش ادامه داد: کار مثبت فرهنگی ملزم به نتیجه مثبت است و ما باید بدانیم که علاوه بر کار فرهنگی باید به نتیجه آن کار دقت کنیم که آیا این کار که البته هزینه بر هم هست به نتیجه مناسبی که مد نظر ماست ختم خواهد شد یا نه؟

این مسئول اظهار کرد: این روز‌ها اینقدر که به پر کردن وقت مردم با تفریحات بیهوده پرداخته می‌شود به تفکر و دانش آن‌ها هیچ توجهی نمی‌شود و متاسفانه برنامه‌ها و اتفاقات عمدتا سطحی شده و هر چیز به سمت دوری از تفکر پیش می‌رود.

وی متذکر شد: رهبر معظم انقلاب به عنوان فردی دانشمند و کتابخوان همواره دغدغه کتاب خواندن دارند و همیشه به کتاب خوانی تاکید ویژه کرده اند.

به گفته وی از نظر من تک تک ما خیلی برای رسیدن به این هدف تلاش نمی‌کنیم و اگر تلاشی می‌کنیم بسیار مقطعی است و بعد از یک تب معرفی و تقدیر از کتاب همه چیز فروکش می‌کند.

شجاعی گفت: نویسندگان و هنرمندان همواره در خط مقدم توسعه فرهنگی به خصوص در شاخص های مربوط به کتاب و کتابخوانی و مطالعه در جامعه قرار دارند، اما به دلیل عدم رشد مطلوب در زمینه مطالعه و عدم حمایت مناسب مسئولان، کمتر محصولاتی از آنها به موفقیت های مادی دست می یابد و تجلیل مناسب از آنان که در واقع تجلیل از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی است، انجام نمی شود.

این نویسنده و پژوهشگر سیستان و بلوچستان بیان کرد: کتاب، کتابخوانی و وضعیت تالیف و توجه به نویسندگان کتاب در استان اقلیم سونامی زده ای دارد.

شجاعی افزود: استان سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین استان‌های کشور با جمعیتی جوان و با دارا بودن مراکز متعدد دانشگاهی و نخبگان متعدد در حوزه تحقیقاتی و علمی و از سویی تنوع مسائل و مشکلات و نیازهای این استان می‌تواند بستر انجام پژوهش‌ها و طرح‌های مطالعاتی متعدد قرار گیرد که نتایج حاصل از آن در جامعه جاری و به رفع نیاز و عطش جامعه استان به پژوهش محوری پاسخ دهد که البته با توجه به تلاش‌های نسبتا خوبی که در این زمینه لااقل در حوزه نظری آن انجام گرفته و حمایت‌های کم و بیشی که از حوزه پژوهش انجام گرفته لذا می‌طلبد اولا به پژوهش به عنوان یک نیاز در همه عرصه‌های استان، ثانیا حمایت و تکریم پژوهشگر و کاهش دغدغه‌های جانبی محقق به صورت ویژه در دستور کار مسئولان قرار گیرد و ثالثا در عمل هم شاهد استفاده از نتایج و استنتاج‌های حاصل از تحقیقات باشیم و به نوعی در زمینه عملی کردن این تحقیقات که می‌تواند در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری، عمرانی، زیرساختی، امنیت و مرز و.. باشیم.

بخشدار مرکزی خاش گفت: با اعتقاد به اینکه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری یکی از رسالت‌های پژوهش و تالیف است بنابراین کتابهای مبتنی بر تحقیق می‌تواند بازوی اصلی نرم‌افزاری مدیریت و نیروی محرک توسعه در تمامی حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی باشد که البته به لحاظ دیدگاه کلامی مشکلی در این زمینه وجود ندارد و باید به همین میزان در اجرا نیز به ضرورت تحقیق و تدبیر معتقد بود.

وی افزود: شکوه و تاثیر مولفه ارزشمندی مانند کتاب را نمی‌توان در یک یا دو برنامه در یک ‌یا دو هفته کتاب یا هفته پژ‌وهش خلاصه نمود و امروز افت جامعه در این بخش کاهش سرانه مطالعه و عدم ‌حمایت مناسب از نویسندگان و مولفین است.

مجتبی شجاعی بخشدار مرکزی خاش و نویسنده کتابهای گذری بر مفاهیم پایه سیاست، فرهنگ و مهندسی فرهنگی، بررسی روابط بین ایران و پاکستان، تجارت الکترونیک، برنامه نویسی به زبان رایانه و دارنده رتبه اول جشنواره نخبگان استان در بهاء تالیف کتاب در سال ۹۰ و دارای رتبه دوم ‌جشنواره نخبگان کشوری در بخش تالیف در سال ۹۰ است.


انتهای پیام