• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5284-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مطرح کرد؛

فاصله 10 درصدی سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور

مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در جلسه تامین مسکن روستایی استان گفت: میانگین مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور 40 درصد است که استان سیستان و بلوچستان 10 درصد تا رسیدن به میانگین کشوری فاصله دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، سهرابی بیان کرد: تا چهار ماه آینده نیز با بانک های عامل برای دریافت تسهیلات در این زمینه قرارداد بسته می شود .

سهرابی گفت: برای بازسازی بافت روستایی تا سقف 20 میلیون تومان تسهیلات با بهره پنج درصد به ساکنان شهرستان های مرزی داده می شود .

وی تصریح کرد: از سال آینده 10 هزارواحد مسکن روستایی سیستان و بلوچستان بهسازی و نوسازی می شود.

سهرابی با تشریح وضعیت مقاوم سازی و تاب آوری سکونت گاه های روستایی در برابر سوانح طبیعی اظهار کرد: این موضوع برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، علاوه بر حفظ سرمایه های ملی و کاهش بار مالی دولت پس از بروز حوادث، تامین امنیت جانی و مالی روستاییان و کمک به توسعه و اشتغال مناطق دور افتاده و محروم، سبب ارتقای کیفیت زندگی و تمایل به ماندگاری در روستاها می شود که می تواند زمینه تامین امنیت غذایی کشور و خودکفایی را فراهم سازد.

وی ادامه داد: از دیدگاه اقتصاد ملی، مسکن پویاترین قسمت اقتصادی و تشویق کننده رشد تولید و اشتغال در کشور است و 12 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز گفت: قسمت اعظم تلفات جانی در زلزله و دیگر حوادث مربوط به مسکن هایی است که به صورت نامناسب ساخته شده است و حاشیه نشینی امروز شهرها هم نتیجه مهاجرت روستاییان است.

باقر کرد ادامه داد: ۵۲ درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند و سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین کشوری بالاترین نرخ جمعیت روستا به شهر را دارد، این مهم توجه ویژه ای را می طلبد تا روند اقدام ها و ارائه خدمات تسهیل شود.

به گفته وی، تسهیل کردن دریافت وام مسکن روستاییان و برداشتن سدی با عنوان ضمانت و سند های سنگین که از عهده یک روستایی بر نمی آید خدمتی بزرگ محسوب می شود و از پیدایش حاشیه نشینی در شهرها جلوگیری می کند.


انتهای پیام