• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-3187-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

کنگره ای برای 2058 شهید سیستان و بلوچستان

فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: کنگره ملی شهدا برای دو هزار و 58 شهید استان امروز در زاهدان برگزار می شود .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، سردار معروفی در جمع خبرنگاران افزود: از این تعداد شهید، 494 شهید ارتش، 463 شهید نیروی انتظامی، 786 شهید سپاه و بسیج و 312 شهید مردمی هستند که در وقایعی مانند حوادث تروریستی تاسوکی، مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان، مسجد جامع زاهدان، شهیدان خیابان ثارا... زاهدان، شهدای تاسوعای حسینی در چابهار و حادثه سرنگونی هواپیمای غیرنظامی ایران توسط ناو آمریکایی در خلیج فارس در سال 67 به شهادت رسیده اند.

وی همچنین بیان کرد: 235 برنامه برای برگزاری کنگره ملی شهدا در استان اجرا شده است.

معروفی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان با سرداران شهید خود از جمله سردار سرافراز اسلام شهید میرحسینی قائم مقام لشکر 41 ثارا...، شهید سبیل اخلاقی نوجوان ترین شهید هشت سال دفاع مقدس و سرداران بزرگ دیگر شناخته می شود.

وی افزود: برای برگزاری کنگره ملی شهدا که هر 10 سال به یکی از استان ها تعلق دارد و امسال قرعه به نام سیستان و بلوچستان افتاده است از دو سال قبل پیگیری های لازم انجام و برنامه هایی با شعار «تقریب و وحدت» برنامه ریزی شد.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری دستگاه های سیاسی، فرهنگی و نظامی استان 18 کارگروه تخصصی تشکیل شد و هر یک برای برگزاری هر چه باشکوه کنگره ملی شهدای استان برنامه هایی را دنبال کرده که بیش از 325 برنامه تصویب و اجرا شد.

وی بیان کرد: با توجه به این که برای شروع برنامه ها نیازمند اطلاعات تخصصی از تعداد شهدای استان بودیم آمار و اسناد و عکس های باقیمانده از شهدا جمع آوری و بانک اطلاعاتی جامع شهدای استان راه اندازی شد.

وی افزود: بر اساس آمارها بیش از شش هزار شهید دفاع مقدس متعلق به این خطه است اما از آن جایی که کنگره ملی شهدا مربوط به شهیدانی است که خانواده آن ها در این استان زندگی میکنند.

وی اظهار کرد: تولید و چاپ 77 عنوان کتاب، انتشار 12 ماهنامه ویژه شهدا، تولید فیلم زندگی شهید میرحسینی به عنوان شهید شاخص و حلقه میان شیعه و سنی، تولید 10 مستند از 10 شهید خاص، تولید شش سرود به زبان بلوچی، فارسی و سیستانی، تهیه و نصب عکس 96 شهید شاخص استان در خیابان ها و میدان های اصلی زاهدان و دیگر شهرستان های استان و ده ها برنامه دیگر از جمله اقدام های انجام شده است.

انتهای پیام