• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3384-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

بخشدار مرکزی خاش:

مدیریت در تامین آب از دغدغه های مهم دولت است

بخشدار مرکزی خاش گفت: یکی از اصلی ترین اولویت ها و دغدغه های مهم دولت در شرایط موجود و وقوع خشکسالی و کمبود بارش ها در شهرستان خاش مدیریت و تامین آب آشامیدنی برای ساکنان روستایی است.

مجتبی شجاعی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: در نقاط روستایی رابطه بین تغییرات دو عامل جمعیت و منابع آب، معنی دار بوده و به وضوح نشان می دهد که توسعه منابع آب، افزایش نزولات و توسعه شبکه آبرسانی سبب ماندگاری و افزایش جمعیت روستایی می شود.

وی اظهار کرد: نقش مدیریت منابع و مصرف آب و تاثیر آن در توسعه سطح زیر کشت نیز رابطه معنی دار و مطلوبی را بین دو عامل مذکور نشان می دهد اما با توجه به قلت نزولات جوی و به تبع آن محدود بودن منابع آب و افت سطح آب زیرزمینی در دشت ها و مناطق روستایی با علم به این که کشاورزی و تولیدات آن نقش مهمی در اشتغال و اقتصاد بومی و محلی مردم دارد روشن است که تنها راه توسعه پایدار، توجه زیاد به مدیریت منابع و مصرف آب است.

بخشدار مرکزی خاش تصریح کرد: آب و هوای استان، وسعت زمین، سیر نزولی بارندگی ها در سال های اخیر، فرهنگ ناصحیح مصرف آب، جمعیت در حال رشد، چاه های کشاورزی غیرمجاز، هدر رفت آب در برخی شبکه های فرسوده، برداشت های بی رویه و دلایلی مشابه باعث شده است تا وضعیت آب در منطقه به موضوعی جدی و چالشی اساسی تبدیل شود که مدیریت این چالش نیاز به حرکتی هماهنگ و منظم و عزمی عمومی در جامعه و فرهنگ سازی به شکلی صحیح دارد.

وی بیان کرد: حفر چاه‌های غیرمجاز، استفاده بی رویه از حوضه های آبریز، برخی محدودیت های آبی، فقدان عزم جدی در صرفه جویی از چالش های بخش آب‌های زیرزمینی است که در کنار اثرات منفی ناشی از افت سطح آب زیرزمینی از جمله کاهش آبدهی منابع آب زیرزمینی و کف شکنی مکرر چاه ها تهدیدات جدی را پیش روی جامعه قرار داده است.

شجاعی گفت: پیشنهاد می شود خرید چاه‌های کشاورزی کم بازده برای تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، فرهنگسازی مستمر و هماهنگ و تهیه و نصب کنتور و غیره می تواند موجب احیا و تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی شود.

این مسئول ادامه داد: با توجه به اینکه منابع آبی موجود در این بخش قنوات، چاه‌ها و چشمه‌ها هستند، ضرورت دارد از حفاری‌های غیرمجاز جلوگیری شود لذا همه ما موظف به همکاری و همراهی و پوشش امور آب شهرستان و اجرای خواسته‌های فنی آنها هستیم و نباید مصلحت اندیشی موجبات غفلت از حوزه آب را بعنوان حوزه جدی فراهم آورد.

بخشدار مرکزی خاش بیان کرد: موضوع آب نیاز به هشدار و درک عمومی دارد و دوره کنونی دوره مدیریت در مصرف و حفظ منابع موجود آبی است و همواره از سوی کارشناسان در زمینه بحران آب و کمبود این مایه حیاتی هشدار داده می‌شود اما روزانه شاهد بهره‌برداری بیش از حد از آب های زیرزمینی هستیم و افزایش عمق چاه‌ها نسبت به گذشته زنگ خطر جدی را برای کاهش سطح آب زیرزمینی به صدا درآورده است.

شجاعی افزود: در دولت یازدهم گام های خوبی برای اجرای سامانه های نوین آبیاری برداشته شده و در همین شهرستان خاش به گفته مسئولان در حوزه کشاورزی کمتر از 10 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری کار شده و قریب به 3 هزار هکار پروژه آبیاری نوین در دست اجرا و یا تهیه طرح هستند.

وی گفت: بحران آب را باید یکی از چالش های مهم پیش روی کشور دانست به نحوی که می توان گفت در  کشور طی سال های اخیر تامین آب به یکی از بزرگ ترین چالش ها در بسیاری از استان ها، شهرها ومناطق تبدیل گردیده است و بالاخص هر سال با نزدیک شدن به فصل  تابستان موضوع بحران کم‌آبی در کشور شدت می‌گیرد و نگرانی‌هایی درباره قطعی آب در تابستان مطرح می‌شود و این‌نگرانی در استانهایی با اقلیم سیستان و بلوچستان و اقلیم های مشابه همیشه نگران کننده تر از سایر نقاط کشور بوده است.

شجاعی ادامه داد: ایران در بین ۱۸۰ کشور دنیا از لحاظ برخورداری از منابع آب در رتبه ۵۰ و در بین این کشورها از لحاظ سرانه منابع آب در جایگاه ۱۱۲ دنیا قرار دارد.

وی یادآور شد: سیستان و بلوچستان به عنوان وسیع‌‌ترین استان کشور با متوسط بارندگی سالانه پایین و سطح تبخیر بالا بخشی از لایه بیرونی و پر خطر کم‌آبی در دایره خشکسالی و کاهش منابع آبی است.

شجاعی گفت: بخش مرکزی خاش با ۱۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و بیش از ۶۰۰ ابادی با ویژگی‌های جغرافیایی و پراکندگی جمعیت و اقتصاد کشاورزی به عنوان مهمترین بستر درآمد اهالی، ‌دارای ۴ حوزه آبریز دشت آبخوان، تهلاب پشت‌کوه و کارواندر است.

این مسئول گفت: حفر چاه‌های غیرمجاز، استفاده بی‌رویه از حوضه‌های آبریز و نبود عزم جدی در مصرف بهینه آب از چالش‌های بخش آب‌های زیرزمینی است که در کنار اثرات منفی ناشی از افت سطح آب‌های زیرزمینی از جمله کاهش آبدهی منابع آب زیرزمینی و کف‌شکنی مکرر چاه‌ها، تهدیدات جدی را پیش‌روی جامعه قرارداده است.

وی افزود: در بخش مرکزی شهرستان خاش سالانه از استحصال ۱۶۷ میلیون مترمکعب آب فقط ۱۰۰ میلیون متر مکعب تجدیدپذیر بوده و متأسفانه این شهرستان تحت تأثیر خشکسالی‌های سیستان و بی‌تأثیری از بارندگی‌های جنوب استان بسیار نرم در حال ورود به دوران کم‌آبی است و تأثیرات اقلیمی به سمت نیمه کویری سبب شده که خاش با مشکلات بی‌آبی و کم‌آبی روبرو شود.

شجاعی گفت: متأسفانه اقلیم عادی در حال تبدیل به اقلیم نیمه‌خشک و خشک است و با پایین رفتن سطح منابع آب زیرزمینی عمدتاً پوشش گیاهی نیز بسیار کمتر شده و یا از بین رفته‌اند.

این در حالی است که علی رغم اقدامات موثر جهادکشاورزی طی سالهای اخیر ، کشاورزان از آبخیزداری و روش‌های مشابه فاصله گرفته‌اند و از ۹۳ رشته قنات که میراث معنوی بخش مرکزی خاش هستند ۸۰ درصدشان در بحران به‌سر می‌برند و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی نیاز به عزم عمومی دارد.

بخشدار مرکزی خاش متذکر شد: صرفه ‌جویی و مدیریت مصرف از طریق روش‌های نوین آبیاری و تغییر نوع کشت‌‌ها نیز در مقابله با مشکل کم‌آبی مؤثر است که البته  یکی از اصلی‌ترین دغدعه‌های مهم دولت در شرایط موجود خاش مدیریت و تأمین آب آشامیدنی برای روستائیان است.

به گفته وی یکی از اصلی ترین اولویت ها و دغدغه های مهم دولت در شرایط موجود و وقوع خشکسالی و کمبود بارش ها در شهرستان خاش مدیریت و تامین آب آشامیدنی برای ساکنان روستایی است و در نقاط روستایی رابطه بین تغییرات دو عامل جمعیت و منابع آب، معنی دار بوده و به وضوح نشان می دهد که توسعه منابع آب، افزایش نزولات و توسعه شبکه آبرسانی سبب ماندگاری و افزایش جمعیت روستایی می شود.

وی گفت: نقش مدیریت منابع و مصرف آب و تاثیر آن در توسعه سطح زیر کشت نیز رابطه معنی دار و مطلوبی را بین دو عامل مذکور نشان می دهد اما با توجه به قلت نزولات جوی و به تبع آن محدود بودن منابع آب و افت سطح آب زیرزمینی در دشت ها و مناطق روستایی با علم به این که کشاورزی و تولیدات آن نقش مهمی در اشتغال و اقتصاد بومی و محلی مردم دارد روشن است که تنها راه توسعه پایدار، توجه زیاد به مدیریت منابع و مصرف آب است.

شجاعی بیان کرد: آب و هوای استان، وسعت زمین، سیر نزولی بارندگی ها در سال های اخیر، فرهنگ ناصحیح مصرف آب، جمعیت در حال رشد، چاه های کشاورزی غیرمجاز، هدر رفت آب در برخی شبکه های فرسوده، برداشت های بی رویه و دلایلی مشابه باعث شده است تا وضعیت آب در منطقه به موضوعی جدی و چالشی اساسی تبدیل شود که مدیریت این چالش نیاز به حرکتی هماهنگ و منظم و عزمی عمومی در جامعه و فرهنگ سازی به شکلی صحیح دارد.

وی اظهار داشت: حفر چاه‌های غیرمجاز، استفاده بی رویه از حوضه های آبریز، برخی محدودیت های آبی، فقدان عزم جدی در صرفه جویی از چالش های بخش آب‌های زیرزمینی است که در کنار اثرات منفی ناشی از افت سطح آب زیرزمینی از جمله کاهش آبدهی منابع آب زیرزمینی و کف شکنی مکرر چاه ها تهدیدات جدی را پیش روی جامعه قرار داده است لذا پیشنهاد می شود خرید چاه‌های کشاورزی کم بازده برای تعادل بخشی منابع اب زیرزمینی، فرهنگسازی مستمر و هماهنگ و تهیه و نصب کنتور و غیره می تواند موجب احیا و تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی شود.

بخشدار خاش تاکید کرد: با توجه به اینکه منابع آبی موجود در این بخش قنوات، چاه‌ها و چشمه‌ها هستند، ضرورت دارد از حفاری‌های غیرمجاز جلوگیری شود و همه ما موظف به همکاری و همراهی و پوشش امور آب شهرستان و اجرای خواسته‌های فنی آنها هستیم و نباید مصلحت اندیشی موجبات غفلت از حوزه آب را بعنوان حوزه جدی فراهم آورد.

وی گفت: موضوع آب نیاز به هشدار و درک عمومی دارد و دوره کنونی دوره مدیریت در مصرف و حفظ منابع موجود آبی است.

شجاعی افزود: همواره از سوی کارشناسان در زمینه بحران آب و کمبود این مایه حیاتی هشدار داده می‌شود اما روزانه شاهد بهره‌برداری بیش از حد از آب های زیرزمینی هستیم و افزایش عمق چاه‌ها نسبت به گذشته زنگ خطر جدی را برای کاهش سطح آب زیرزمینی به صدا درآورده است.

شجاعی بیان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم  گام های خوبی برای اجرای سامانه های نوین آبیاری برداشته شده و در همین شهرستان خاش به گفته مسئولان در حوزه کشاورزی کمتر از 10 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری کار شده و قریب به 3 هزار هکار پروژه آبیاری نوین در دست اجرا و یا تهیه طرح هستند.


انتهای پیام