• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 971-786-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیر گروه بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مطرح کرد؛

شناسایی 1801 زوج ناقل قطعی تالاسمی مینور در سیستان و بلوچستان

مدیر گروه بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: هزار و 562 بیمار مبتلا به تالاسمی در استان خون دریافت می کنند. اگر چه انتقال خون آن ها رایگان است، اما خانواده دارای فرزندان با این بیمار مشقت زیادی برای رفت و آمد و اسکان دارد و بیمار هم رنج زیادی از این بیماری متحمل می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مجید سرتیپی افزود: هزار و 801 زوج ناقل قطعی تالاسمی مینور در استان شناسایی و به آن ها مشاوره ژنتیک و مشاوره قبل از ازدواج ارائه شده است.

وی اظهار کرد: برای جلوگیری از تولد نوزادان مبتلا به این بیماری از 16 خرداد ماه 95 کمپین شناسایی زوج هایی که آزمایش های تالاسمی پیش از ازدواج را انجام ندادند در مناطق روستایی و حاشیه شهر با همکاری داوطلبان سلامت ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این مشاوره ها به آن ها آموزش داده می شود یا با هم ازدواج نکنند یا در صورت ازدواج اقدام هایی انجام شود که از تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور جلوگیری شود

سرتیپی گفت: این بیماران داروهای زیادی برای پیشگیری از عوارض تزریق خون مصرف می کنند اما به دلیل تزریق های خون مکرر عوارضی در بدن آن ها ایجاد می شود که از جمله آن می توان به نفوذ آهن در بعضی احشای بدن مثل کبد و ایجاد رسوب اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیشترین تعداد بیماران در زاهدان 570 مورد و پس از آن در سراوان با 263 مورد است. تالاسمی، بیماری ژنتیکی است که برای انتقال به نسل دیگربعد باید پدر و مادر این ژن را داشته باشند، یعنی هر دو تالاسمی مینور باشند که در این صورت احتمال تولد کودک مبتلا به تالاسمی ماژور 25 درصد می شود.


انتهای پیام