• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-4214-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان:

برخورداری 468 هزار نفر از ساکنان حاشیه شهر زاهدان از خدمات طرح تحول نظام سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: تاکنون 468 هزار نفر از ساکنان مناطق حاشیه شهر از خدمات بهداشتی طرح تحول نظام سلامت برخوردار شده اند.

دکتر سید محمد هاشمی شهری در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: در حال حاضر 49 پایگاه سلامت شهری و 26مرکز خدمات جامع سلامت در حاشیه شهرهای تحت پوشش این دانشگاه فعال هستند و تمامی ساکنان مناطق حاشیه شهرهای زاهدان، سراوان و خاش تحت پوشش این طرح قرار دارند .

وی بیان کرد: تمامی گروه های سنی و جنسی مختلف اعم از نوزادان، کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان، سالمندان و مادران باردار از جمله مشمولین دریافت خدمات طرح تحول نظام سلامت در حاشیه شهر هستند.

وی افزود: هر یک از این گروه های جمعیتی نیازها و اولویت های بهداشتی خاصی دارند و به همین دلیل بسته های خدمتی ویژه ای برای پیشگیری از وقوع بیماری ها در هر یک از این گروها تدوین شده و در حال ارائه می باشد .

دکتر هاشمی شهری با اشاره به تغییر چهره بیماری های رایج و جایگزین شدن تدریجی بیماری های مزمن غیر واگیر به جای بیماری های عفونی و واگیردار گفت؛ از این پدیده تحت عنوان گذار سلامت یاد می شود و با توجه به افزایش موارد مرگ و میر و ناتوانی ناشی از بیماری های مزمن غیر واگیر، شناسائی وکنترل عوامل خطر این دسته از بیماری ها نیز در بسته های خدمتی طرح تحول نظام سلامت مدّ نظر قرار گرفته است .

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حال حاضر 330 نفر مراقب سلامت در پایگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت در حاشیه شهرهای تحت پوشش این دانشگاه مشغول به ارائه خدمات به مردم هستند و با توجه به اهمیت کنترل اولیه عوامل خطر بیماری های مزمن غیر واگیر کارشناسان تغذیه و سلامت روان نیز در تیم های سلامت حاشیه شهرحضور دارند .

وی با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: وقوع بیماری و مرگ علاوه بر ایجاد مشکلات جسمی و روحی برای بیمار و اطرافیانش، منجر به تحمیل هزینه های اقتصادی به خانواده و دولت هم می شود و می توان گفت با سرمایه گذاری در حوزه بهداشت می توان هزینه های درمانی تحمیل شده به خانواده و دولت را تا حدود زیادی کاهش داد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اجرای طرح تحول نظام سلامت بالغ بر 60 میلیارد تومان برای انجام اقدامات بهداشتی در حاشیه شهرهای تحت پوشش این دانشگاه هزینه شده است.

وی افزود؛ به عقیده کارشناسان هر قدر که در حوزه بهداشت مردم سرمایه گذاری شود؛ متقابلا چیزی معادل 10 برابر آن در هزینه های حوزه درمان و بازتوانی صرفه جوئی صورت می گیرد و لذا می توان گفت با اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، علاوه بر ارتقاء شاخص های سلامتی مردم، بالغ بر 600 میلیارد تومان در هزینه های درمانی هموطنان عزیز ساکن در حاشیه شهرهای تحت پوشش این دانشگاه صرفه جوئی شده است .

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، ارائه رایگان خدمات نوین بهداشتی برای گروه میانسالان از قبیل اندازه گیری فشار خون، شاخص توده بدنی، آزمایشات قند و چربی خون، ارائه مشاوره های سلامت روان و تغذیه، توزیع مکمل ها و ویتامینهای مورد نیاز هر یک از گروه های هدف در حاشیه شهر از جمله خدماتی است که به خدمات پیشین حوزه بهداشت اضافه شده است.

همچنین از این پس همه ساکنان مناطق شهری هم می توانند همانند ساکنان مناطق روستائی و ساکنان مناطق حاشیه شهر به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه و ضمن تشکیل پرونده از خدمات پیشگیرانه طرح تحول نظام سلامت استفاده کنند.


انتهای پیام