• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-4414-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

معاون استاندار بیان کرد:

کاهش 40 درصدی ذخیره آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان

معاون امور عمرانی سیستان و بلوچستان گفت: ذخیره آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 40 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، باقر کرد در جمع خبرنگاران افزود: امسال تنها 27 میلی متر بارندگی در این استان داشتیم که این امر مشکلاتی را در حوزه آب به وجود می آورد.

معاون استاندار گفت: کاهش آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان به این معنی نیست که در تامین آب مورد نیاز مردم ناتوان هستیم بلکه تدایبر لازم در این زمینه اندیشیده شده و دولت برنامه های تامین آب را در مدل های متفاوت و ممکن پیش بینی کرده است.

وی ادامه داد: میزان ذخایر آبی استان بر اساس آخرین گزارش ها هزار و967 میلیون متر مکعب است.

کرد افزود: در حوزه آب منطقه ای هفت سد دارای آب است و 18 برنامه برای تأمین آب مردم شمال و جنوب استان در دست اجراست و حتی مسئولان آب منطقه ای کار را فراتر از برنامه ها پیش برده اند و از آب های زیرزمینی شناسایی شده برای تأمین آب شرب مردم روستاها و شهرهای استان استفاده شده است.

وی ادامه داد: دو برنامه مهم به تناسب زمان توسط مسئولان استان دنبال می شود که در این باره مطالعه آب های ژرف و استفاده از آب دریای عمان برای تأمین آب شرب مردم استان در دست اجرا ست. به زودی فاز دوم و سوم اجرای طرح استفاده از آب های ژرف در سیستان آغاز خواهد شد.

معاون استاندار گفت: در سه سال اخیر 12 مجتمع آب‌رسانی که هر یک 40 تا 60 روستا را تحت پوشش قرار می دهد برای تأمین آب هزار و768 روستا در دست اجرا قرار گرفته است که از جمله آن می توان به مجتمع های آب رسانی تلنگ و پیر روستا با 262 روستا، ایرانشهر، سیب و سوران، کنارک، سیستان با 945 روستا، سرباز، میرجاوه، خاش، سراوان اشاره کرد که با چهار هزار و874 کیلومتر شبکه آب‌رسانی و خط لوله گذاری دنبال می شود.

وی خاطرنشان کرد: به زودی تعدادی تانکر برای تأمین آب مردم به شبکه آب‌رسانی روستایی اضافه می شود، با راه اندازی مجتمع های آب‌رسانی در نظر گرفته شده در یکی دو سال آینده قسمتی از مشکلات آب‌رسانی رفع و آب هزار و800 روستا  تامین می شود.


انتهای پیام