• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1487-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

شهرداری خاش به رشد و توسعه و معرفی صنایع دستی استان کمک می کند

شهردار خاش با تبریک هفته جهانی صنایع دستی گفت: این نهاد از هر جهت آماده است تا به رشد و توسعه و پویایی و معرفی صنایع دستی استان کمک کند .

تمندانی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: تاریخ هنر ایران که با صنایع دستی و هنرهای سنتی آن، پیوندی ناگسستنی دارد، امکانات فرهنگی، هنری، اقتصادی و حتی اجتماعی این صنایع را به ثبوت رسانده و روایتی دلنشین را از اعصار طلایی این عرصه بیان می دارد .

وی بیان کرد: امروز نیز صنایع دستی و هنرهای سنتی نقش مهمی در معرفی پتانسیل های منطقه دارد .

شهردار خاش ادامه داد: صنایع دستی هر کشور می تواند به عنوان یک صنعت اشتغال آفرین همواره مد نظر برنامه ریزان قرار گیرد و مسیر تعالی و پیشرفت را هموار سازد .

تمندانی اظهار کرد: صنعتگران صنایع دستی در تلفیق هنر، اندیشه و زیبایی آثاری را خلق می کنند که می تواند به عنوان سفیر تاثیرگذاری از فرهنگ، آداب و رسوم را در جای جای جهان مطرح شده و درگذر زمان، روز به روز به ارزش آنها افزوده شود .

شهردار خاش گفت: سیستان و بلوچستان به عنوان مهد تولید آثار ارزشمندی از جمله حصیر بافی ،ایینه دوزی، گلیم و سوزن دوزی که شهرت جهانی دارند، در حوزه صنایع دستی سخن های شنیدنی دارد و با معرفی هنرمندان برجسته و مطرح کشوری توانسته جایگاه هنر در این استان را به خوبی به نمایش گذارد .

وی افزود: مهارت ساخت ابزار هنری با دست از دوره ماقبل تاریخ و باستان تا عصر جدید و زمان معاصر، همواره یکی از مهمترین شاخصه‌های فرهنگی و حتی تمدنی بشر محسوب می شود .

وی تصریح کرد: شهرداری خاش با شرکت و برگزاری در چندین نمایشگاه کشوری و نیز ایجاد غرفه های فروش در تعطیلات نوروز و نیز در طول سال حمایت های خوبی از هنرمندان این رشته ها  نموده است و در آینده برنامه های خوبی نیز در دست اقدام دارد .

شهردار خاش گفت: در این مجال روز جهانی صنایع دستی را گرامی داشته و اعلام می دارم که استان سیستان و بلوچستان به پشتوانه هنر و ظرافت روح هنرمندان گذشته و حال خود، حرف های زیادی در عرصه صنایع دستی برای کشور دارد و می تواند با بهره گیری مناسب از ظرفیت های این بخش، در مسیر پیشرفت و توسعه، گام های اساسی بردارد.


انتهای پیام