• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-5314-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان بیان کرد:

16 شهرستان سیستان و بلوچستان در بحرانی‌ترین شرایط آبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: 16 شهرستان در سیستان و بلوچستان در بحرانی‌ترین شرایط آبی هستند به همین دلیل بهتر است از ذخیره سازی بی مورد آب پرهیز شود چون با این کار نوع مصرف مضاعف می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محسن میرادی در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: در استانی زندگی می‌کنیم که با کمبود آب برخورد است و شرایط رو به بهبود نخواهد بود باید یاد بگیریم شکل مصرف را بهینه و متناسب با اقلیم زندگی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: بنای ما بر جیره بندی نیست تلاش داریم در شرایط بهینه‌تری توزیع را انجام دهیم و در جاهایی که دچار افت خواهیم شد، اطلاع رسانی کنیم تا مردم بدانند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۳۵۰ لیتر در ثانیه در شبکه آب شیرین زاهدان کمبود داریم که اگر هر کدام از شهروندان زاهدانی روزانه ۳۰ لیتر در مصرف آب صرفه جویی کنند این کمبود جبران می‌شود .

میرادی همچنین بیان کرد: در حال حاضر 83 درصد از مشترکین زاهدان از آب شیرین بهره‌مند هستند که این میزان 24 هزار مشترک را تشکیل می‌دهد .

وی خاطرنشان کرد: در حوزه سیستان شهرهای زهک، هامون، نیمروز، زابل و بنجار آب پایدار با کیفیت خوب دارند و می‌توان گفت در هیچ کدام از شهرهای حوزه سیستان تنش آبی نداریم .

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آبرسانی به شهر خاش از سد کارواندر با پیشرفت 14 درصدی در حال انجام است، افزود: برآورد اجرای این پروژه 220 میلیارد تومان است که از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود .

وی با اشاره به اینکه اعتبارات که در بخش استانی گرفته می‌شود برای اصلاح و توسعه شبکه شهری و ایجاد مخازن صرف می‌شود افزود: زمانی که روستاها تبدیل به شهر می شود به مجموعه آب و فاضلاب شهری اضافه می‌شود که تعداد شهرهای تحت پوشش آب و فاضلاب استان به 43 شهر رسیده است .

این مسئول تصریح کرد: در سه شهر زابل، زاهدان و چابهار تصفیه‌خانه در مدار بهره‌برداری است و 48 هزار مشترک فاضلاب داریم که عمده آن‌ها در شهرستان‌های زابل و زاهدان هستند .

وی با بیان اینکه بیش از 98 درصد فاضلاب‌ها را آب تشکیل می‌دهد، خاطرنشان کرد: فاضلاب‌ها قابلیت باز چرخانی دارند و می توان گفت تصفیه خانه زاهدان پیشرفته‌ترین تصفیه خانه‌ها است .

میرادی بیان کرد: خروجی پساب تصفیه خانه زاهدان از لحاظ فنی در حد آب شرب است چون هیچ آینده ای ندارد و از این آب در فضای سبز شهری زاهدان و سفره آب زیرزمینی استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: بعد از ماه مبارک رمضان شرایط در بحث توزیع به صورت نرمال خواهد بود و تلاش خواهیم کرد مشخص کنیم که کدام شبکه ها دچار افت خواهد شد تا به مردم اطلاع رسانی کنیم .

وی گفت: مردم از از ذخیره‌سازی بی مورد پرهیز کنند زیرا ذخیرسازی نوع مصرف را تغییر می‌دهد و شکل توزیع را عوض می کند .

میرادی با بیان اینکه رویکرد ما در انشعابات غیرمجاز بر قطع است، افزود: 16 ایستگاه داریم که شیرین سازی آب را انجام می‌دهند و در مناطقی است که آب شرب ندارند شیرین سازی آب و نظارت به صورت روزانه است و کیفیت آب در این ایستگاه‌ها لحاظ شده است.

وی ادامه داد: مراکز فروش در مغازه‌ها مورد تایید شرکت آب و فاضلاب نیست و خطرات احتمالی بهداشتی را در این زمینه اعلام کردیم و نظارت بر این مراکز با مرکز بهداشت است .

وی گفت: توسعه شبکه در مناطق حاشیه شهر را  که اکثر انشعابات غیر مجاز در مناطق حاشیه شهر است زیرا بافت مسکونی فاقد سند است و به دلیل حل مشکل مجوز گرفتیم تا اجازه دهند تا زمانی که اماکن هستند آب دارد اخذ تعهد محضر و قانونمند ارایه دهیم .

میرادی اضافه کرد: ۶ هزار انشعاب را در حاشیه شهر مجاز کردیم واگذاری انشعاب را به صورت اقساط بلند مدت انجام شد و تشکیل پرونده را در مناطق داشتیم، همکاران ما به صورت اجرائیات  6 اکیب شبانه‌روزی داریم.


انتهای پیام