• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-3884-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

خیز تهک هواشناسی برای کمک به کشاورزان چابهار

نخستین جلسه توسعه هواشناسی کاربردی در بخش کشاورزی موسوم به «تهک» با پیشنهاد تشکیل کمیته کشاورزی و منابع طبیعی چابهار در این شهرستان برگزار شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، رئیس اداره هواشناسی چابهار در نخستین جلسه هماهنگی و اجرای طرح توسعه هواشناسی کاربردی در بخش کشاورزی چابهار که در محل جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار شد، اظهارکرد: اجرای طرح تهک کشاورزی موجب افزایش بهره وری در تولید و کاهش خسارت های ناشی از مخاطرات جوی می شود .

محمد رضا سالاری فنودی افزود: هواشناسی و جهاد کشاورزی مأموریتی جدید در تأمین امنیت تولید غذا از گزند پدیده های مخرب جوی دارند که نیازمند همکاری بیش از پیش دو دستگاه است .

وی ادامه داد: توسعه هواشناسی کاربردی یا «تهک» از خدمات حاکمیتی سازمان هواشناسی است که با برقراری ارتباط مستقیم با فعلان بخش های مختلفی نظیر کشاورزی، دریایی، حمل و نقل و... تلاش می کند ضمن تأمین امنیت جانی و مالی فعالان از گزند پدیده های مخرب جوی، بهره وری در بخش های مختلف را افزایش دهد .

وی بر ضرورت ثبت نام کاربران بخش کشاورزی شهرستان در سامانه تهک سازمان هواشناسی تأکید کرد و گفت: پس از ثبت نام، توصیه های کاربردی هواشناسی بر اساس نوع فعالیت افراد، به صورت پیامک یا ایمیل برای وی ارسال می شود .

سالاری فنودی در بخش دیگری با اشاره به درخواست جهاد کشاورزی چابهار برای احداث ایستگاه هواشناسی در روستای «پیرسهراب» چابهار، گفت: معیاری های زیادی در احداث ایستگاه های هواشناسی دخیل است، که مهمترین آن مسائل فنی و اعتباری است .

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت های منابع ما در شرایط کنونی امکان تأسیس ایستگاه در روستای پیرسهراب را نداریم اما اگر بخش خصوصی یا جهاد کشاورزی نسبت به تهیه ایستگاه خودکار اقدام کند، ما آمادگی ارائه خدمات فنی، نگهداری و بهره برداری از این ایستگاه را داریم .

میرلاشاری رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان چابهار نیز در این جلسه با استقبال از اجرای تهک گفت: بیش از 10 هزار کشاورز در سطح شهرستان چابهار فعالیت می کنند که فهرست اسامی آن‌ها برای ثبت نام در سامانه یاد شده در اختیار هواشناسی قرار می گیرد .

وی با اشاره بر اهمیت داده های هواشناسی در بخش کشاورزی افزود: بیشترین فعالیت های گلخانه ای کشاورزان چابهار در دهستان پیرسهراب قرار دارد که برای توسعه و افزایش بهره وری در تولید در این منطقه نیازمند تأسیس ایستگاه هواشناسی هستیم .

به گزارش خبرنگار ما، سیستان و بلوچستان به واسطه قرار گیری در کمربند خشک زمین با پدیده های هواشناسی مخربی نظیر طوفان های گردوغباری، بادهای شدید، خشکسالی، و... دست به گریبان است که همواره مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد می کند .

برای مثال در 48 ساعت گذشته طوفانی با سرعت 112 کیلومتر بر ساعت زابل در شمال استان را درنوردید و سبب شد تا دید افقی و کیفیت هوای این شهر به 42 برابر حد مجاز کاهش یابد. شرایط مشابه طوفان زابل در سایر شهرستان های شمال استان نظیر زهک، هیرمند، هامون و نیمروز نیز رخ داد و موجب شد تا مدارس و ادارات هر پنج شهرستان تعطیل شود.


انتهای پیام