• چهارشنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-2386-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

آغاز به‌کار شورای پیام‌گزاران سلامت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

شورای پیام‌گزاران سلامت سازمان‌های عضو کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، با حضور معاون امور اجتماعی دانشگاه، آغاز به‌کار کرد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مهندس احمد بامری، معاون امور اجتماعی، گفت: رسالت معاونت اجتماعی، اجتماعی کردن سلامت است و این مهم بدون مشارکت مردم و شرکای سلامت، ارتقای سواد سلامت و توجه به آسیب‌های اجتماعی تحقق نمی‌یابد. وی هدف از تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت، کانون‌های سلامت محله، شورای پیام‌رسان و شورای پیام‌گزاران سلامت و… را اجتماعی شدن سلامت و حساس کردن مردم نسبت به سلامت خود دانست .

وی در ادامه گفت: صنعتی شدن جوامع، تغییر بار بیماری‌ها، افزایش ‌امید به زندگی و پیر شدن جمعیت، تغییر در سبک زندگی و…، باعث شده است که ۷۶ درصد علل مرگ‌و‌میر به علت بیماری‌های غیرواگیر رخ دهد و با توجه به اهمیت موضوع، کنترل بیماری‌های غیرواگیر در دستور کار سند سلامت و امنیت غذایی قرار گرفته است که شرط ضروری برای موفقیت این برنامه اجتماعی کردن سلامت است .

بامری خاطرنشان کرد: اهمیت مشارکت مردم در تامین سلامت بر هیچ‌کس پوشیده نیست و بیش از پیش شاهد افزایش مشارکت اقشار مختلف در تامین سلامت هستیم. تربیت سفیر سلامت خانواده، تشکیل سفیران سلامت دانش‌آموزی و دانشجویی و طلبه، تربیت داوطلبان سلامت و فعالیت سمن‌ها و کانون‌های محله همه گویای علاقه‌مندی مشارکت مردم در سلامت است. خود‌مراقبتی اجتماعی و سازمانی و اجرای بسته خدمات پایه سلامت کارکنان نیز نشان از حمایت و علاقه‌مندی سازمان‌ها به ارتقای سلامت نیروی انسانی به منظور پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر دانست و از آمادگی گروه آموزش و ارتقای سلامت این معاونت، جهت توسعه فعالیت‌های آموزش همگانی و تهیه محتوای سلامت خبر داد .

در ادامه جلسه اعضای شورای پیام‌گزاران سلامت با شیوه‌نامه تشکیل شورای پیام‌گزاران سلامت دستگاه‌های اجرایی و شرح وظایف آن و چگونگی طراحی پیام‌های سلامت آشنا شدند .

بامری در پایان خواستار حضور دائم و مستمر در جلسات شورا و مشارکت فعال آنها در تدوین برنامه جامع سلامت استان شد.


انتهای پیام