• جمعه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-8684-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

معاون وزیر نیرو:

سیستان و بلوچستان به قطب تولید برق در کشور تبدیل خواهد شد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در حاشیه مراسم کلنگ زنی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی میل نادر شهرستان زابل در جمع خبرنگاران گفت: نیروگاه ۵۰ مگاواتی میل نادر نقطه شروع و زیرساختی است که امیدواریم بتوانیم اولین برقش را در سال ۹۸ به شبکه بدهیم .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، حائری افزود: منطقه سیستان و بلوچستان ظرفیت بهره‌برداری تا حدود ۱۰۰۰ مگاوات برق خواهد داشت .

حائری به نقل از وزیر نیرو عنوان کرد: سالانه ظرفیت انرژی های بادی و خورشیدی را به دو برابر خواهیم رساند .

وی افزود: در انتهای سال ۹۵ ظرفیت برق ۲۵۰ مگاوات بود که در پایان سال ۹۶ به ۵۰۰ مگاوات رسید و امسال تا پایان سال این ظرفیت به هزار مگاوات می رسد و این تولید انرژی تا پایان سال ۹۸ بر دو هزار مگاوات و تا پایان دولت دوازدهم به ۴ هزار مگاوات برنامه‌ریزی شده است .

این مقام مسئول تبدیل کردن منطقه به قطب تولید برق را از دیگر برنامه‌های دولت در این استان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر ظرفیت نصب شده نیروگاهی ۱۳۰۰ مگاوات می‌باشد که در برنامه های بعدی دو نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی نیز یکی در بخش دولتی و دیگزی در بخش خصوصی افزایش خواهد یافت. حائری همچنین افزود: افزودن طرح گسترش نیروگاه بمپور با اضافه کردن واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار و دو برابر کردن ظرفیت نصب شده نیروگاه چابهار با اضافه کردن ۱۶۰ مگاوات از,دیگر برنامه های دولت تا پایان دولت دوازدهم می باشد .

وی همچنین به افزایش ظرفیت نیروگاه حرارتی و بادی اشاره کرد و عنوان داشت: استان سیستان و بلوچستان به قطب تولید برق در کشور تبدیل خواهد شد و با توجه به همسایه بودن و داشتن مرزهای خاکی با دو کشور پاکستان و افغانستان امیدواریم بتوانیم تبادل انرژی بسیار خوبی با این دو کشور داشته باشیم .

دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: رشد و تعالی استان سیستان و بلوچستان بستگی به فراهم آوردن زیرساخت‌ها در زمینه های مختلف, به خصوص در دو بخش انرژی و حمل و نقل خواهد داشت .

وی همچنین افزود: در بحث انرژی بادی امیدواریم بتوانیم با فراهم آوردن زیرساخت ها علاوه بر جذب سرمایه گذاران تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم .

دهمرده همچنین به فراهم آوردن زیرساخت های راه آهن ,جاده و بزرگراه در بخش حمل و نقل که به محور شرق در کشور معروف است اشاره نمود و عنوان داشت: ما باید حداقل زیرساخت ها را برای فعالیت بخش خصوصی در این منطقه فراهم آوریم .

وی به پروژه های بزرگی که در استان انجام می شود اشاره نمود و گفت: کارهای بزرگی در استان صورت گرفته لیکن تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم .

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی همچنین افزود: اگر با کمک دولت, مردم و مسئولان زیرساخت‌های این استان فراهم شود استان سیستان و بلوچستان به تنهایی ظرفیت اداره کردن چندین استان کشور را خواهد داشت .


انتهای پیام