• دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-414-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

250 خانوار سیل زده هیرمند اسکان داده شدند/
احتمال تخريب جاده زابل هيرمند براى خروج آب

استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه بازدید از وضعیت سیلاب سیستان گفت: 250 خانوار سیل زده روستاهای هیرمند در چهار مکان اضطرای جمعیت هلال احمر اسکان داده شدند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، احمد علی موهبتی افزود: جاری شدن رحمت الهی در افغانستان سبب ورود سیلاب غیر قابل کنترل این کشور به منطقه سیستان شده است .

وی بیان کرد: حیات سیستان وابسته به رودخانه هیرمند است اما سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان از طریق رودخانه هیرمند با بیش از سه هزار متر مکعب بر ثانیه درحال وارد شدن به منطقه است .

وی گفت: این رودخانه یکی از12 رودخانه مهم آسیا محسوب می شود که در بالا دست آن افغانستان اقدام به ساخت سازه های مختلف از جمله سد کجکی با گنجایش بیش از یک میلیارد مکعب و هفت سازه دیگر کرده است. بارندگی های اخیر سبب آبگیری تمام سازه های افغانستان بر روی رودخانه هیرمند شد و مازاد آن به سمت سیستان درحال سرازیر شدن است.

استاندار بیان کرد: اگر چنانچه با بکارگیری همه تجهیزات بازهم احتمال نفوذ آب به سمت روستاهای هیرمند وجود داشته باشد، ساعت 13 امروز مجبوریم با تخریب جاده هیرمند به زابل، آب را از این مسیر هدایت کنیم تا به منازل مسکونی سرایت نکند .

باقر کرد، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار هم گفت: هم اکنون پنج روستا در مجموع با 293 خانوار دچار آبگرفتی شده است و سه روستا  با 187 خانوار هم در محاصره آب قرار دارند .

مصفا، معاون امداد و نجات هلال احمر استان هم گفت: این خانوارها در منطقه نیاتک و روستای شندل اسکان داده شده اند.


انتهای پیام