• یکشنبه ۲۸ آذر ماه، ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 959-3887-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیات علمی دانشگاه:

تمدن چند هزار ساله‌ سيستان، نقش به‌سزايی بر گردشگری فرهنگی در جنوب شرق ايران دارد

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: امروزه فرهنگ، نقش تعیین كننده در زندگی بشر داشته و گردشگری فرهنگی مناسب ترین روش شناخت وابستگی بین الملل بوده و تمدن كهن و چند هزار ساله سیستان نقش بسزایی بر گردشگری فرهنگ و در جنوب شرق ایران داشته است.

دكتر عیسی ابراهیم‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: از پیامدهای گردشگری فرهنگی، ایجاد همگرایی بین اقوام و ملت ها، در فضای بین المللی بوده و باعث چسبندگی فرهنگی ملت ها خواهد شد.

وی تصریح كرد: در این راستا دشت سیستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی، قدمت تاریخی میراث های فرهنگ غنی و جاذبه های اكولوژیكی دارای توانمندیهای گردشگری فراوان و متنوعی است.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: دریاچه هامون و موقعیت زیست محیطی منابع آبی آن در كنار رودخانه هیرمند و محوطه های باستانی كه در كناره‌های آن در طول تاریخ بر پا گردیده هر از چند گاهی با تغییر مسیر آن در جایی دیگر سر بر آورده و آثاری همچون شهر سوخته، دهانه غلامان، كوه خواجه، دریاچه هامون كه هر یك به تنهایی بیانگبر غنای فرهنگی و جغرافیای این منطقه است.

وی بیان كرد: بررسی ها نشان می دهد كه متاسفانه سیستان علی رغم این پتانسیل ها به دلیل انزوای جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی نسبت به سایر نواحی كشور تاكنون نتوانسته جایگاه مناسبی در زمینه فعالیت های گردشگری داشته باشد.

ابراهیم زاده گفت: آثار اكتشافی در شهر سوخته با توجه به همسایگی سیستان با دو كشور افغانستان و پاكستان قرابیت زیادی با آنها در قالب یك حوزه تمدنی وسیع داشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه سيستان وبلوچستان در پایان گفت: سیستان و بلوچستان با برخورداری از موقعیت ارتباطی به شبه قاره هند از یك سو، آسیای مركزی از سوی دیگر زمینه مناسبی از بعد موقعیت تجاری و بازرگانی دارد كه برای نیل به توسعه گردشگری و پیرو آن توسعه پایدار منطقه احیاء و توسعه مبادلات فرهنگی و باز آفرینی بخشی از كاركردها، قابلیت های جذاب آنها، ایجاد اقتصادی و تجار لازم به عنوان پشتوانه‌ی جلب گردشگران فرهنگی، هنری و علمی ضروری به نظر می رسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: