• چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-14214-5
  • خبرنگار : 110
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر کل محیط زیست سیستان وبلوچستان:

فقط 15 میلیون مترمکعب آب به جازموریان رسیده/
این آب به درد تالاب نمی‌خورد

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان گفت: حجم آب وارد شده به تالاب جازموریان تنها 15میلیون متر مکعب است که این آبگیری در سال های گذشته نیز اتفاق می افتاد ولی این حجم اندک آب باعث برگشت کارکردهای قبلی تالاب نمی شود.

نیره پورملایی در گفت و گو با ایسنا-منطقه سیستان وبلوچستان با اشاره بر آبگیری تالاب هامون جازموریان اظهار کرد: بررسی های نقشه هوایی آبگیری تالاب هامون جازموریان را براثر سیلابی که اخیرا در ایرانشهر اتفاق افتاد را نشان داده است.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از آبگیری تالاب هامون جازموریان مشخص نیست تصریح کرد: طبق شنیده ها حدود 15میلیون متر مکعب آب وارد این تالاب شده و به گفته مسئولین این خشکی، این تالاب را منشا ریزگردها در داخل ایران کرده آبگیری سبب از بین رفتن منشا ریزگردها خواهد شد وکارکردهای قبلی تالاب به آن بر می گردد.

وی ادامه داد: اگر تالاب هامون جازموریان آبگیری شود قطعا باعث احیای اکوسیستم آنجا خواهد شد.

وی تصریح کرد: باید در طرح های مدیریتی تالاب ها برای جلوگیری از آسیب رساندن به اکوسیستم تالاب هامون جازموریان از طریق چاه های غیر مجاز اطراف آن، راه حل اندیشیده شود.

پورملایی در پاسخ به این سئوال خبرنگار ایسنا که زمان تداوم آبگیری در تالاب جازموریان چقدر پیش بینی میشود عنوان کرد: تداوم آب در این تالاب بستگی به شرایط جوی دارد و اگر بعد از این نیز بارندگی در حوزه آبریز کرمان و سیستان وبلوچستان انجام شود تداوم آب بیشتر خواهد بود.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان از بررسی طرح مدیریت یکپارچه تالاب هامون جازموریان طی هفته آینده در کرمان خبرداد و افزود: این طرح در دست اقدام است و به دلیل اینکه قسمت اعظم این تالاب در کرمان وجود دارد متولی تهیه این طرح جهاد دانشگاهی کرمان است.

وی در ادامه بیان کرد: درست است که در سال های اخیر آبگیری خوبی نداشته ایم اما تالاب به طور کامل خشک نشده بود درصد بارندگی ها کم بوده اما حجم مناسبی برای برگشت کارکردهای اصلی تالاب هامون جازموریان نبوده است.

وی افزود: در هر مقطعی بارندگی انجام شده است اما نمی توانسته کل نیاز آبی تالاب را پوشش دهد که در پی بارندگی های اخیر در جنوب سیستان و بلوچستان و ورود سیلاب های وسیع به تالاب جازموریان، این تالاب به خوبی آبگیری شده است.

به گزارش ایسنا-تالاب جازموریان در غرب شهرستان‌های دلگان و ایرانشهر، حدفاصل کوه‌های "مکران و شاهسواران" بین دو منطقه شکار ممنوع بزمان در استان سیستان و بلوچستان و قسمت اعظم آن در منطقه حفاظت شده "مارز" در استان کرمان واقع شده که 2 برابر دریاچه ارومیه وسعت دارد و آبگیری آن در کاهش ریزگردها در استان سیستان و بلوچستان بسیار مهم و موثر است.

در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را "جاز" می‌نامند و انبوهی و کثرت آن را "موریان"  و به همین سبب این تالاب به "جازموریان" معروف شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: