• جمعه ۲۲ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-17014-5
  • خبرنگار : 110
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نهاوندیان در نشست خبری:

سه هفته تا رسیدن گاز به زاهدان/
حق آبه هیرمند حق مسلم ایران است

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در همه دیدارهای دکتر روحانی با رئیس جمهوری افغانستان بر ضرورت پرداخت حق آبه رود هیرمند و احیای تالاب هامون تاکید شده است.

به گزارش ایسنا-منطقه سیستان وبلوچستان، دکتر نهاوندیان عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات استانداری سیستان وبلوچستان برگزار شد اظهار کرد: با شکسته شدن دیوار های تحریم ها امکان مشارکت سرمایه گذاران خارجی کاملا در بخش معدن در سیستان وبلوچستان امکان‌پذیر است همچنین دولت و بخش خصوصی داخلی می توانند بخش سرمایه‌گذاری خارجی را به مشارکت دعوت کنند.

وی باشاره براینکه وظیفه دولت است که عملیات مقدماتی را در حمایت از اکتشاف انجام دهد افزود: دولت از قبل هم این کار را انجام داده و در صدور مجوزها و حمایت‌ از سرمایه‌گذارها نیز این اقدام دنبال خواهد شد.

نهاوندیان عنوان کرد: خوشبختانه محرکهای مواد معدنی موجود و متعدد در استان سیستان وبلوچستان شناسایی شده و مورد حمایت قرار خواهد گرفت که امیدواریم نیروهای تحصیلکرده دانشگاهی این استان جلوتر از استان‌های دیگر بتوانند فرصت های شغلی را به دست آورند.

وی یکی از مزیت‌های رقابتی استان را ظرفیت ترانزیتی آن عنوان کرد و ادامه داد: استان سیستان وبلوچستان در چهار بخش ریلی، هوایی و دریایی ظرفیت گسترده ای دارد که باید ظرفیت استان از این نیز بیشتر شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: 2 فروند هواپیما برای این استان تهیه شده و انشالله شرکت هواپیمایی تفتان ایر که متعلق به خود سیستان وبلوچستان است کار خود را به زودی آغاز خواهد کرد.

وی گفت: پروژه ریلی چابهار-سرخس با جدیت دنبال می شود که به زودی شاهد دگرگونی سیمای استان و ورود هیات های خارجی مختلف در استان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از شرکت های خارجی در مذاکرات انجام شده در داخل و خارج از کشور برای سرمایه گذاری در چابهار ابراز علاقه کرده اند تصریح کرد: این استان جاذبه قابل توجهی در رابطه با اشتغال خواهد داشت.

وی پروژه گاز رسانی به سیستان وبلوچستان را از اساسی ترین زیرساخت های استان توصیف کرد و افزود: اکنون پروژه از پیشرفت خوبی برخوردار بوده که می تواند تحول اساسی را در اقتصاد استان و در رفاه عمومی مردم ایجاد کند.

وی با بیان اینکه پستی که در نزدیکی شهر زاهدان احداث شده، آخرین قسمت از پروژه 10 ساله لوله گذاری به این شهر است تصریح کرد: این پست به فاز اول شبکه گاز رسانی وصل و گاز را به نیروگاه برق و شهرک صنعتی زاهدان خواهد رساند که با این وجود در 2 هفته آینده افتتاح پروژه گاز رسانی در زاهدان اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: این پست ظرف ۲۰ روز احداث و کامل شده که الحمدالله پیشرفت کار طبق برنامه زمانبندی بوده است.

نهاوندیان با اشاره به سفر رئیس جمهور به سیستان وبلوچستان خاطرنشان کرد: در اوایل دولت تدبیر و امید قرار شد در این استان علاوه بر پروژه اساسی پروژه‌های زیرساختی و اشتغالزای مهم نیز در استان شکل گرفته شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور عنوان کرد: خوشبختانه تا به امروز در بندر چابهار شاهد یک تحول بزرگ بوده ایم و ظرفیت کار این بندر از 2.5 به 8.5 میلیون تن افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه استان سیستان وبلوچستان مزیت جغرافیایی بی نظیری دارد که تاکنون از آن استفاده نشده تصریح کرد: اتصال به اقیانوس هند یکی از این ظرفیت ها به شمار می آید که می توان با استفاده از این مزیت به عنوان یک شاهراه در کریدور بین المللی عمل کنیم.

وی افزود: خوشبختانه نگاهی استراتژیک در چهار زمینه اتصال دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای برداشته شده و در بحث هوایی با راه اندازی باند دوم فرودگاه ترانزیت هوایی برای پروازهای بین المللی آماده افتتاح است.

نهاوندیان افزود: دهه فجر بهانه ای برای ارزیابی کار خودمان است که ببینیم در مسیر عزت مردم و پیام انقلاب که استقلال آزادی و جمهوری اسلامی بوده چه قدم هایی برداشته ایم.

وی در ادامه مطلب بالا گفت: خوشبختانه ما توانسته ایم در مذاکره با شش قدرت بزرگ جهانی قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت را لغو و پرونده هسته ای ایران نه تنها پایان پیدا نکند بلکه با این مذاکرات برنامه هسته ای ایران به رسمیت بین المللی برسد.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دشمنان ایران می خواستند حق حضور اقتصاد جهانی را از ما بگیرند که در زمان تحریم ها بازارهای صادراتی به روی ایران و تولید کننده ایرانی باز شده که برای دومین سال امسال تراز تجاری مثبت خواهد بود.

نهاوندیان تصریح کرد: اقتصاد جهانی دارای دو رکن اقتصاد درون زا و برون گراست یعنی هم تکیه به امکان داخلی، سرمایه های انسانی، طبیعی، فناوری داخلی و هم دسترسی به بازار جهانی و بهره گیری از تجارب جهانی که در هر دوی این مسیر ما توانسته ایم گام های روشن برداریم.

وی با اشاره براینکه در 2 سال اخیر سالانه به طور متوسط بیش از ۷۰۰ هزار شغل ایجاد شده عنوان کرد: طبق آمار ارائه شده پروژه آبیاری تحت فشار سیستان سه هزار شغل ایجاد کرده و همچنین دیگر پروژه های بزرگ استان سیستان وبلوچستان نیز به سهم خود در اشتغال زایی موثر بوده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: