• پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-22314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رییس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان:

اهداکنندگان خون ایثارگران جامعه هستند

رییس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان از اهداکنندکان خون به عنوان ایثارگران جامعه یاد کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر منصور تاجری در همایش دانشجو و اهداء خون که به همت جهاد دانشگاهی و مشارکت سازمان انتقال خون و دانشگاه سیستان و بلوچستان  برگزار شد، اظهار داشت: موضوع اهدای خون فرهنگ پسندیده‌ای است که ریشه در توصیه های دین دارد.

وی اهداکنندگان خون را ایثارگران جامعه نامید که با تکیه بر فرهنگ مهربانی، گذشت و کمک به همنوعان خود همراه با اهداء خون آن را به دیگران منتقل می‌کنند.

رییس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اهدای خون می‌تواند در کشف بیماریهای نهفته در اهداکنندگان خون کاملا موثر باشند، افزود: چرا که با اهداء خون نه تنها سلامتی خود را به  مخاطره نمی‌اندازیم بلکه علاوه بر کمک به سلامتی خود نجات بخش زندگی دیگران نیز خواهیم بود.

تاجری ادامه داد: مطالعات نشان داده که اهداکنندگان مستمر خون منشا تحول، رفتار و تعاملات مثبت اجتماعی هستند و همین افراد هستند که به عنوان مثال خیر مدرسه ساز هستند و در سایر امور اجتماعی نقش‌آفرینی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه خون نقش اساسی در حیات انسان دارد و بدون خون زندگی غیر ممکن است، تصریح کرد: فلذا فرهنگ اهدای خون بایستی در جامعه نهادینه شود.

رییس جهاددانشگاهی سیستان و بلوچستان گفت: کسانی که توان اهدای خون دارند بایستی با خون خود جان انسانهای دیگر را نجات دهند چنانچه در قران کریم آماده که هر کس که جان یک انسان را از مرگ نجات دهد مثل گسی است که جان همه انسانهای عالم را نجات داده است.

تاجری ترویج و نهادینه شدن فرهنگ اهداء خون در بین جوانان و دانشجویان امری ضروری داسنت و اظهار کرد: چرا که جوانان در معرض رفتارهای  پر خطر قرار دارند و جوانان هم  از خون سالمتری برخوردارند و در زمان ورود به سیستم اهدا می‌توانند به طور مستمر در این سیستم بمانند.

وی برگزاری همایشهای دانشجو و اهداء خون، ایجاد کمپین دانشجویان اهداکننده خون و  راه‌اندازی بانک خون بند ناف سلولهای بنیادی در دو شعبه از بیمارستانهای علی بن ابی طالب  و تامین اجتناعی زاهدان را از برنامه های این نهاد انقلابی و دانش‌بنیان در حوزه سلامت خون دانست.

در پایان این همایش از برترین‌های  اهداکننده خون تقدیر شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: