• شنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-1687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سالها پیش ایرانی‌ها چطور دفن می‌شدند؟

۶۰ هزار اسکلت انسانی اینجا مدفون شده، آن هم به شیوه‌ی 5000 سال پیشِ ایران باستان. اسکلت‌هایی که در گودال‌های دایره‌ای، خشتی مستطیلی و مربعی و یا سردابه‌ای دفن شده‌اند. گورهای دسته جمعی و چندبار مصرفی که گاه در آن‌ها تا ۱۳ جمجمه انسانی پیدا شده است.

به گزارش ایسنا، شهرسوخته از بزرگترین محوطه‌های باستانی آغاز شهرنشینی در فلات ایران است، شهری بازمانده از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح که در حاشیه جاده زابل ـ زاهدان زیر آفتابی سوزان تفتیده است و یکی از وسیع‌ترین گورستان‌های آغاز دوران تاریخی را دارد که تخمین زده شده حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار قبر را دربرگرفته که تا حالا بیش از یک هزار گور در آن شناسایی شده. باستان‌شناسان در این گورستان پهناور که سال ۱۹۷۲ تصادفی کشف شد، نزدیک به  ۱۰ نوع قبر و شیوه تدفین پیدا کرده‌اند که سندی بر تنوع فرهنگی و اعتقادی مردم این منطقه است که پیشه بیشترشان تجارت بوده.

گورستان شهر سوخته تا به حال رازهای زیادی را از یک تمدن شهری در آغاز دوران تاریخی افشا کرده است.

دکتر روح‌الله شیرازی ـ باستان‌شناس و مدیر پایگاه شهر سوخته ـ می‌گوید: از بین ۱۰ قبر شناسایی شده در گورستان شهر سوخته، چهار نوع خیلی شاخص و پرکاربرد بوده که قبور چاله‌ای ساده، گودال‌های دو قسمتی و سردابه‌ای از آن جمله‌اند.

او درباره‌ی هر یک از این گورهای پرکاربرد آن دوره توضیح می‌دهد: «سه هزار سال قبل از میلاد مسیح چاله‌ای در  داخل زمین به شکل مستطیل، بیضی یا مربع حفر می‌کردند و جسد را به حالت خمیده در آن قرار می‌دادند که معمولا همراه‌اش هدایای دیگری مثل ظروف سفالی، زینت آلات و سرمه‌دان، مهره‌های زینتی، مهرهای استوانه‌ایی و مسطح، حصیر، سبد، پارچه، جانور قربانی، هاون‌های بَزَکساب، آیینه مفرغی، شانه‌های چوبی و ابزار کار مدفون می‌شد، چون باور بر جریان حیات بود. فکر می‌کردند شخص در زندگی دیگر به این اشیاء نیاز پیدا می‌کند. این قبرها با خاک پُر می‌شد، برای همین جسد با خاک در تماس بود و مراحل فساد به سرعت انجام می‌شد. از این گورها یک بار و گاهی دو بار استفاده می‌شد. در برخی موارد بیش از  یک اسکلت در آن‌ها جای داده شده است.

چاله‌ها یا گودال‌های دوقسمتی که بیشترین گورهای پیدا شده در شهرسوخته از این مدل بوده‌اند، تا حدی شبیه همان گودال‌ها ساده‌اند، با این تفاوت که شکل خارجی آن‌ها نزدیک به دایره بوده و یک دیوار متشکل از یک تا هشت خشت آن‌ها را به دو گودال جداگانه تقسیم می‌کرد. این گورها کمی بزرگتر از قبلی هستند و جهت دفن جسد یا رو به شمال و یا جنوب بوده است. در یک محوطه باستانی در کویته پاکستانی قبوری پیدا شده که دقیقا شبیه این گورهای شهر سوخته است که یقینا بی‌تاثیر از روابط تجاری دو منطقه نبوده.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: