• یکشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-5714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ممانعت افغانستان از ورود آب به هامون

آخرین وضعیت تالاب های بین المللی هامون

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان آخرین وضعیت تالاب‌های بین‌المللی هامون را تشریح کرد و گفت: طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، همچنان آب از محل هامون هیرمند وارد کشور می‌شود.

به گزارش ایسنا، نیره پورملایی با بیان این مطلب گفت:  آب از این محل ازطریق افضل آباد به کوه خواجه می‌رسد که تاکنون بخش قابل توجهی از اطراف کوه پرآب شده؛ به طوری که بر اثر افزایش حجم آب مقداری از آن به گودی سنگل و بخشی به سمت جاده زابل- نهبندان درحرکت و حدود ۵۰ درصد اطراف کوه خواجه با عمق متوسط ۱۵۰ سانتیمتر دارای آب است.

وی افزود: شاخه دیگری از آب ورودی هیرمند از طریق لورگ باغ به صابری وارد می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: طبق گزارشات محلی و بررسی تصاویر ماهواره‌ای هامون پوزک افغانستان آبدار شده اما هنوز آبی وارد پوزک ایران نشده است که بنا به گزارشات محلی در خارج مرز ایران موانعی از جمله دایک برای جلوگیری از پیشروی آب توسط کشور افغانستان احداث شده که البته نیازمند بررسی برون مرزی است. درنتیجه هنوز از دایک مرزی در محل پوزک هیچ آبی به کشور وارد نشده است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست، پورملایی اظهار کرد: از شاخه فراه رود هم به میزان بسیار قابل توجه به کشور آب وارد می‌شود و موجب آبگیری بیش از ۴۰درصد صابری با عمق متوسط ۱۵۰ سانتی متر شده، این درحالیست که از کانال شیردل وکانال نیاتک نیز به بخش‌های دیگر صابری در قسمت چنگ سرخ آب وارد می‌شود و در صورت ورود آب از پوزک و حجم خوب آب در سال جاری، احتمال اتصال سه بخش تالاب یعنی پوزک به صابری و هیرمند دور از ذهن نخواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: