• دوشنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-5914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نیاز سیستان و بلوچستان به فرآورده‌های خونی

مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان نیازمند حمایت اهداکنندگان خون است و این استان نیاز مبرم به فرآورده های خونی دارد.

سهیلا خسروی در گفت و گو با ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: هر داوطلب واجد شرایط در هر نوبت اهدای خون، حدود 10 درصد از حجم خون خویش را اهدا می کند که برای وی هیچ ضرر و زیانی ندارد.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با بیان اینکه روزانه 350 واحد خون و فرآورده های خونی در استان مورد نیاز است گفت: 2 هزار و 900 بیمار تالاسمی، 760 بیمار دارای اختلال نادر خون ریزی دهنده، بیماران دیالیزی، حوادث و سوانح و غیره در استان نیازمند اهدای خون هموطنان هستند.

وی حداقل 18 سال و حداکثر 65 سال سن و داشتن حداقل 50 کیلوگرم وزن را از جمله شرایط اهدای خون ذکر کرد.

وی افزود: يكي از مهم ترين نيازهاي مراكز درماني در جهان برای نجات جان آسیب دیدگان سوانح و بلایا، بیماران با جراحی های بزرگ و سوختگی های وسیع ، مبتلایان به بیماریهای مختلف مانند کم خونی ها و اختلالات انعقادی و نیز خونریزیهای دوران بارداری و زایمان و غیره، خون و فراورده های خونی سالم است که تاكنون هيچ جايگزين مناسبی براي اين مایه حیاتی نیافته است.

مدیر کل انتقال خون استان تصریح کرد: گروههاي مختلف خوني حلقه‌هاي زنجيره بشريت را به هم پيوند داده و تفاوتهاي  فرهنگي، نژادي و قوميتي را در برابر خود خوار و ناچيز کرده است چراکه همبستگي خون از تمامي اين تفاوتها مهمتر و كهن تر است و در زمان نياز ، دو هم خون از دو نژاد گوناگون مي توانند با اهدای خون  خود زندگي دوباره را به هم پيشكش كنند.

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت اهدای خون خاطرنشان کرد: عدم وجود جايگزين مناسب براي این مایه حیاتی، محدود بودن مدت زمان نگهداري آن و همچنین نیاز هميشگي به خون و فرآورده هاي آن سبب شده تا اهداي خون در سلامت افراد جامعه از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار شود .

خسروی تامین خون و فرآورده های خونی را یک فوریت پزشکی دانست و گفت: با کاهش ذخایر خونی  تامین نیاز بیماران به این ماده حیاتی با چالش مواجه می شود که فقط با افزایش مشارکت انسانهای مومن ، سالم و نیکوکار در امر انسان دوستانه اهدای خون قابل پاسخگویی به کمبود خون است .

وی اضافه کرد: امروزه با فرهنگ سازی و ترویج پسندیده اهدای خون ، اعتقاد به باورهای مقدس دینی و سنتهای ارزنده اخلاقی ، بسیاری از اقشار جامعه با آگاهی از ضرورت تهیه مستمر خون سالم ، داوطلب اهدای این ماده حیات بخش خواهند شد.

وی در خصوص حجم خون در بدن  انسان بیان کرد: در واقع، حجم خون بدن درست مانند وزن بدن، از فردی به فردی ديگر متفاوت است و مقدار آن تا حدود زيادی به بزرگی جثه و جنسيت بستگی دارد اما در مجموع ، می توان گفت بيشتر بزرگسالان دارای حدوداً بين 4 تا 6 ليتر خون در بدن خود دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: