• چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-3084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

"روتک" نقطه مرزی خاش، امیدها و نیازها

منطقه مرزی روتک در شهرستان خاش که 124 کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان دارد از جهت های مختلف دارای اهمیت ویژه و منحصربفردی است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، توجه ویژه دولت به این منطقه استراتژیک می تواند گره گشای حل مشکلات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی، علمی و آموزشی و غیره باشد.

عنصر راه بعنوان یک زیرساخت و عامل مهم و حیاتی توسعه‌ یکی از نیازها و ضرورتهای اساسی بوده که خوشبختانه اخیرا به همت دولت تدبیر و امید عملیات ساخت آن به طول 125 کیلومتر شروع شده است.

اجرا و تکمیل این محور گام مهم توسعه این منطقه مهم مرزی در خاش است.

وجود آب فراوان و زمینهای مستعد برای انجام فعالیتهای کشاورزی یکی از مزیتهای مهم این منطقه مرزی است.

سوق دادن فعالیتها به این سمت و حمایت بی دریغ از کشاورزان و افراد بومی منطقه سبب شکوفا شدن آن می شود.

در این منطقه افزون بر 1500 حلقه چاه حفر شده و دهها موتورپمپ کشاورزی در این منطقه فعالیت دارند و بالغ بر 7500 هکتار اراضی مستعدآن زیر کشت محصولات قرار دارد که عمده محصولات آن خرمای دیم بوده که از کشتهای ارگانیک خاش به شمار می رود و محصولات با کیفیت آن به دلیل نبود واحدهای نگهداری و بسته بندی و نیز بازار پسندی مناسب در پاکستان عرضه می شود و ثمرات و نتایج کار و زحمتهای کشاورزان پر تلاش ما بیهوده به هدر می رود. ایجاد بازارچه مرزی در کنار ایجاد راه مناسب دسترسی از دیگر نیازهای مهم برای توسعه منطقه و عاملی اساسی برای رشد اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی و درآمدی مرزداران ما به شمار می آید.

آسان کردن تجارت سوخت و کالاها تضمین کننده مقابله با معضلات بیکاری و نبود شغل پایدار و در نتیجه کاهش جرم قاچاق کالا و سوخت و تهدیدات و نا امنی های مرزی است، که خوشبختانه حس وطن دوستی و اعتقاد به اسلام و کشور و غیوری ساکنان این منطقه اجازه هیچ گونه تهدید و نا امنی را نداده است و به یاری خدای متعال این ابهت همچنان حفظ شده است.

تقویت مناسبات فرهنگی و اجتماعی،علمی و آموزشی با توجه به وابستگی مردم مرزدار ایرانی با مردمان آن طرف مرز به روند توسعه، رشد و آبادانی منطقه شتاب می بخشد.

بهره گرفتن از اصول و قواعد سکونت، تجارت، گردشگری، مبادلات فرهنگی و هر گونه مباحث و موضوعات مرزی رونق بخش توسعه این منطقه خواهد بود که محقق شدن آنها به عنایات و توجهات ویژه دولتمردان وابسته است.

هرگونه تاخیر در تصمیمات و اجرای برنامه‌ ها علاوه بر اینکه جامعه و مردم منطقه را از خطرات و آسیبهای عدم استفاده از مزیت مرزی دور نمی کند بلکه سبب تقویت عوامل تهدید کننده و نابود شدن فرصتها می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: