• چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

گل ختمی مفید برای اعصاب و روان

کارشناس گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان گفت: با فرا رسیدن فصل گرما تمایل افراد به نوشیدن آب ،عرقیات و شربت های سنتی از جمله گل ختمی زیاد می شود.

براهویی درگفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: شربت ختمی یک شربتی است که فوق العاده سردینه است و در فصل گرم تابستان برای بدن مفید است.

وی بیان کرد: از فواید گل ختمی می توان به مفید بودن آن برای اعصاب و روح و روان کلیه ها،معده و یرقان اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: ختمی بیشتر در بین مردم به گل بنفشه معروف است گیاهی است که بیشتر به صورت خودرو در سطح شهرمی توان آن را مشاهده کرد که با طبع سرد و خنک است که در این روزهای گرم تابستان هم می توان از خیسانده یا شربت آن استفاده کرد و کمک به رفع عطش و گرما کنیم.

براهویی افزود: اگر ختمی را برای سرما خوردگی استفاده کردید خوب است که ختمی را بعد از گرم کردن یعنی هنگامی که آب خود را پس داد به آن عسل اضافه کنیم چون سطح جذب آن بالا می رود و خوشمزه تر می شود و هم باعث بهتر شدن خاصیت درمانی آن شده و هم گلو و سینه را نرم می کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: یک استفاده سنتی که از ختمی می شود این است که پوست ریشه آن را در می آورند و قسمت نرم آن را برای کودکانی که در حال دندان در آوردن هستند و از خارش و التهاب لثه رنج می برند استفاده می کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: