• چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-3184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

قابلیت بین المللی شدن سیستان و بلوچستان در زمینه محصول خرما

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: 70 رقم خرما در این استان موجود بوده که خرمای ربی و مضافتی بیشترین رقم خرما در نخلستان‌های این استان است و به نوعی میتوان گفت که سیستان و بلوچستان در زمینه محصول خرما قابلیت بین المللی شدن را دارد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، غلامعلی گنجعلی افزود: سیستان بلوچستان در بخش تولید خرما از ظرفیت های خوبی برخوردار است که از نظر کیفی بهترین نمونه خرما ی کشور را تولید و از نظر سطح زیر کشت خرما در کشور رتبه ی اول را داریم و در صورت رفع مشکلات این بخش با همکاری دستگاه های مرتبط می توانیم به قطب تولید و صادارات خرمای کشور تبدیل شویم .

وی خاطرنشان کرد: محصول خرما می تواند اشتغال و تولید استان را با ایجاد صنایع فرآوری، سردخانه های نگهداری، بسته بندی و بازاریابی این محصول و بازارهایی که وجود دارد از جمله کشورهای حوزه ی خلیج فارس، کشور روسیه و کشوره های دیگر اسلامی  رونق دهد و ارز آوری  برای کشور و استان داشته باشد .

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در پایان گفت: بخش خصوصی همانند بخش دولتی باید فعالیت بیشتری در این حوزه داشته باشد و از ظرفیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و انجمن خرما به جهت ارائه راهکار به بخش دولتی استفاده و بخش دولتی هم در زمینه بازاریابی و رفع موانع به این بخش کمک خواهد کرد . 

 56 هزار هکتار از سطح باغ های سیستان و بلوچستان به کشت خرما اختصاص دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در خصوص تولید خرما در استان به ایسنا گفت: 56 هزار هکتار از سطح باغ های سیستان و بلوچستان به کشت خرما اختصاص دارد که 45 هزار هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.

رضا نجفی بیان کرد: کار برداشت خرما که از نیمه دوم تیر در سیستان و بلوچستان آغاز شده در نیمه اول آبان به اتمام رسیده است.

وی افزود: 70 نوع خرما در استان تولید می شود که خرمای ربی و مضافتی بیشترین سطح زیر کشت را تشکیل می دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان هلیله، مضافتی، کتومی، نگال، شکری را از جمله ارقام کشت شده خرما در استان ذکر کرد و گفت: خرمای تولید شده استان علاوه بر استان های دیگر به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپایی و روسیه صادر می شود.

نجفی خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان رتبه دوم تولید خرمای کشور را داراست.

وی با اشاره به سند توسعه خرمای سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه خرما محصولی مهم در امر صادرات است سند توسعه خرمای استان تهیه شده تا بر اساس آن نسبت به حذف و جایگزینی باغ های درجه سه با ارقام تجاری بازار پسند، اصلاح و احیای باغ های درجه 2 و افزایش کمی و کیفی و توسعه محصول سالم و بهداشتی اقدام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: