• پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-4084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان:

افزون بر هزار میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در استان انجام شده است

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بعد از برجام بیش از 80 هیات خارجی برای سرمایه گذاری از کشورهای ایتالیا، آلمان، بلژیک، چین، ترکیه، پاکستان، افغانستان و غیره به سیستان و بلوچستان سفر کرده اند گفت: در دوره فعالیت دولت یازدهم افزون بر هزار و 300 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در این استان انجام شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، ماندانا زنگنه در جمع خبرنگاران افزود: دولت یازدهم در سه سال اخیر افزون بر 120 هزار میلیارد ریال در بخش های زیربنایی و توسعه ای این استان سرمایه گذاری کرده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 92 زمان آغاز بکار دولت یازدهم در این استان حدود 90 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده بود افزود: در دولت یازدهم با تاکید بر توسعه زیر ساخت ها نظیرخط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، طرح عظیم انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی دشت سیستان، توسعه اسکله شهید بهشتی چابهار و کارخانه مس و دهها پروژه بزرگ و کوچک این سرمایه گذاری ها رشد قابل توجهی یافته است.

وی اظهار کرد: این استان برای نخستین بار در رتبه سوم جذب سرمایه های خارجی کشور قرار گرفت.

وی با اشاره به قابلیت های سیستان و بلوچستان در زمینه انرژی های نو گفت: با توجه به وجود پتانسیل کم نظیر استان در بهره مندی از انرژی های لایزال بادی و خورشیدی سه منطقه شاخص از لحاظ ظرفیت بادی و خورشیدی به وسعت 19 هزار و 130 هکتار در استان ایجاد شده که بزرگترین زونهای انرژی کشور محسوب می شوند.

زنگنه ادامه داد: با استفاده از نتایج مطالعات و بررسی انجام شده در خصوص زون های انرژی گراغه و میل نادر توسط شرکت های «توسعه انرژیهای نوین نیروگاهی و مونقکو ایران» مناطق مذکور قطعه بندی شد و تاکنون برای 36 طرح نیروگاهی در حوزه انرژی های نو شامل 21 طرح بادی و 15 طرح خورشیدی موافقت اصولی صادر شده است.

وی اضافه کرد: از مجموع این طرح ها پنج طرح موفق به عقد قرارداد خرید تضمینی با توانیرو، چهار طرح نیز در مراحل واگذاری زمین و بقیه در مرحله اخذ استعلامات واگذاری زمین و مجوزهای لازم هستند.

وی افزود: همچنین حدود 15 طرح انرژی های تجدید پذیر در مرحله مذاکرات و هماهنگی در استان برای اخذ موافقت اصولی و 29 طرح نیز در مراحل مختلف اخذ استعلامات، مجوزها و واگذاری زمین هستند.

زنگنه بیان کرد: تاکنون چندین کشور خارجی نظیر کره جنوبی، ایتالیا، امارات، آلمان و چین در حوزه انرژی های نو سیستان و بلوچستان ورود پیدا کرده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: