• شنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رییس بنیاد نخبگان استان بیان کرد:

داروهای گیاهی گنج پنهان سیستان و بلوچستان

رییس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان گفت: تنوع خاص آب و هوایی استان و پوشش گیاهی خاص آن سبب شده تا گیاهان کمیاب بخصوص در بخش دارویی در منطقه رویش داشته باشند.

مصیب پهلوانی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: استفاده از گیاهان دارویی برای مصارف پزشکی سبب شده تا داروهای گیاهی گنج پنهان سیستان و بلوچستان قلمداد شوند.

وی با بیان اینکه گیاهان دارویی سرشار از ترکیبات طبیعی و با خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار بالا هستند گفت: سیستان و بلوچستان یکی از رویشگاههای غنی گیاهان دارویی منحصر به فرد است به گونه ای که شرایط آب و هوایی و ژئومورفولوژیکی این استان سبب سازگاری و وجود گونه های مربوط به رویشگاههای خاص این ناحیه شده است .

پهلوانی گفت: با توجه به اینکه در سیستان و بلوچستان حدود هزار و 200 گونه گیاهی متعلق به 83 جنس و 35 خانواده وجود دارد که برخی از آنها آندمیک(بومی) ایران و یا به طور خاص آندمیک استان محسوب می شوند این مهم مورد توجه این دانشگاه قرار گرفته است .

رییس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان گفت: مناطق شمالي حوزه سيستان و منطقه تفتان، خاش، سراوان، ايرانشهر و چابهار از مکانهای مستعد توسعه كشت گياهان دارويي می باشند.

وی تصریح کرد:با توجه به پتانسيل بالاي استان در زمينه توسعه و كشت گياهان دارويي، خواهان تاسيس شركت هاي دانش بنيان به وسيله اعضاي سازمان نظام مهندسي كشاورزي و كمك اساتيد دانشگاه هستیم.

رییس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان به پتانسيل استان در حوزه كشت گياهان دارويي گرمسيري و گياهان ادويه اي اشاره کرد و افزود: مناطق شمالي حوزه سيستان و منطقه تفتان، خاش، سراوان، ايرانشهر و چابهار را از مکانهای مستعد توسعه كشت گياهان دارويي هستند.

وی ادامه داد: با توجه به مشكل خشكسالي و كم آبي استان گياهان دارويي نسبت به گياهان زراعي مصرف آب كمتري دارند و با مقدار كمي آب، ماده موثره بيشتري توليد مي كنند باید روي اين گياهان سرمايه گذاري شود.

پهلوانی همچنين به توانمندي هاي مركز پژوهشي گياهان دارويي دانشگاه سيستان و بلوچستان و دانشگاه زابل براي توسعه كشت بافت گياهان دارويي از جمله پنيرباد كه خاصيت ضد سرطان دارد اشاره کرد.

وی مشکلات خشكسالي و كم آبي استان، نبودن بازار مناسب براي گياهان دارويي و عدم فرآوري گياهان دارويي را از مشکلات توسعه صنعت گیاهان دارویی عنوان کرد و ادامه داد: بايد به دنبال راهكار براي حل مسائل و مشكلات در حوزه گياهان دارويي باشيم و برای تشكيل و توسعه شركت هاي دانش بنيان در حوزه هاي توليد و فرآوري و بازاريابي گياهان دارويي استان تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: داروهای گیاهی استان نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی نیز جایگاه عمده ای را می تواند به خود اختصاص دهد .

رییس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان گفت: ناحیه رویشی ایرانی و تورانی سیستان و بلوچستان از شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، هامون، نیمروز، زاهدان، خاش و بخشی از سراوان، سوران و مهرستان تشکیل شده که گونه های جنگلی شاخص آن شامل بنه، بادام کوهی، تاغ، گز، اسکنبیل و گونه های دیگری همچون زیتون وحشی، ارژن، انجیر، پده، سنجد و بادامک است .

وی اظهار کرد: ناحیه رویشی خلیجی و عمانی استان شامل شهرستانهای چابهار، کنارک، سرباز، نیکشهر، ایرانشهر و دلگان از نظر پوشش گیاهی دارای تنوع و غنای بیشتری است .

رییس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: کهور ایرانی، کلیر، چگرد، پیر، توج، کنار، استبرق، کهور پاکستانی، داز، گز روغن، حرا، چش کنار و انار شیطان از مهمترین گونه های جنگلی ناحیه خلیجی و عمانی استان است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: