• پنجشنبه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-2984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تبخیر 85 درصد آب‌های سیستان‌وبلوچستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان به دلیل داشتن اقلیم خشک دارای باران کمی است که آب های بدست آمده نیز همین بارش ها به دلایلی تبخیر می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اتابک جعفری" افزود: میزان بارش در استان تقریبا 20 میلیارد متر مکعب در سال است که 85 درصد آنها به دلیل اقلیم خشک، وزش باد و توفان تبخیز می شود.

وی تصریح کرد: از  میزان 15 درصد باقی مانده این آبها هشت درصد که معادل 1،6 میلیارد متر مکعب روان آب است و هفت درصد نیز معادل 1،4 میلیارد متر مکعب به سفره‌های آب زیر زمینی استان نفوذ می‌کند.

جعفری از اجرای برنامه‌ها و طرح‌های ویژه برای نگهداشت این آب‌ها در استان خبر داد.

وی افزود: با توجه به این وضعیت نباید هیچ گونه توسعه کشاورزی را در زمین های محدوده بخش آب‌های زیر زمینی داشته باشیم زیرا اولویت وزارت نیرو و نظام جمهوری اسلامی به ترتیب بر تامین آب آشامیدنی، زیست محیطی، صنعت، خدمات و در آخر کشاورزی استوار است.

اتابک جعفری بیان کرد: به منظور حفاظت از منابع آب سیستان و بلوچستان باید فرهنگ‌سازی در زمینه عدم حفر چاه‌های غیرمجاز، عدم اضافه برداشت آب از چاه‌های مجاز، تغییر الگوی کشت، استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و نصب کنتورهای هوشمند در بین اقشار مختلف مردم به ویژه کشاورزان سطح استان انجام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: