• پنجشنبه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 963-1085-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار سیستان و بلوچستان:

بعضی ها به دنبال این بودند که انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال ببرند

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بعضی ها به دنبال این بودند که انتخابات ریاست جمهوری را با توهمی که گرفتار آن بودند، زیر سوال ببرند که شورای نگهبان با مواضع خاص خودش اعلام کرد که انتخابات از سلامت برخوردار است و خرده تخلف ها امری بدیهی بوده که ممکن است در نتیجه بی اثر ولی قابل پیگیری باشد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان به نقل از استاندازی،علی اوسط هاشمی در خصوص اظهار نظرها برای کم رنگ جلوه دادن انتخابات افزود: انتخابات وقتی از جنس کاملا مردمی باشد یک فضایی دارد و اگر نشانی از رقابت بخشی از حکومت با ملت باشد فضای دیگری ایجاد می کند که خود محرک و تحریک کننده حضور کثیر مردم در پای صندوق های رای می شود.

استاندار در ادامه افزود: البته نوع نگرش دشمنان و تهدیدات استکبار نسبت به فضای حاکم بر کشور برای عبور یاصیانت از فضا نیز در انتخابات موثر است؛ به عنوان مثال یک موقع فضای انتخابات ریاست جمهوری را در سال ۹۲ داشتیم که کسی دیگر آن فضا را بر نمی تابید بنابراین انسجام ملی شکل گرفت و یک نتیجه ای داد که منجر به بروز و ظهور گفتمان تدبیر و امید و اعتدال گرایی شد و در این دوره نیز مردم با تکیه بر آگاهی با رویکرد صیانت از فضای فعلی به پای صندوق های رأی آمدند و مشارکت بی نظیر و ارزشمندی را رقم زدند.

وی بیان کرد: در جمهوری اسلامی ایران تاکنون دهها انتخابات برگزار شده است و مرجعیت برگزاری از نظر ساختاری و سازمانی در اشکال مختلف هیات های اجرایی، اعضای شعب اخذ رای، اعضای هیات نظارت،بازرسی و استقرار نماینده نامزدها با ترکیب متنوعی از افکار و آرا مختلف با معتمدین مردم است.

هاشمی گفت: این ترکیب بهترین طریق برای ارتقای سلامت و صیانت از آرا ارزیابی می شود و مکانیزم برگرفته از از اختیار مردم است که راه را برای هر گونه دخل و تصرف دشوار سازد و به یک معنا سلامت را ضامن شود.

وی خاطرنشان کرد: البته نحوه عنایت و دقت در آرایش این افراد در هیاتها و شعب اخذ رای بسیار حائز اهمیت است که برآمده از افکار مردم و به نوعی این ترکیب بیانگر انتخاب ملت باشد و رنگ و نمای صرف حکومتی نداشته باشد.

استاندار تصریح کرد: چون مردم هستند که عناصر حکومتی را انتخاب می کنند پس باید گفت در اینجا مصداق تدارکات چی انتخابات دولت و حکومت است و جمع آوری آرا و برگزار کننده اصلی انتخابات خود ملت محسوب می شوند که با این روند اجرا شائبه کمتری وجود دارد.

وی افزود: زمانی انتخابات می تواند زیر سوال برود که نشانه هایی از آزادی و فرصت برابر برای نامزدها در آن کم رنگ باشد .

او ادامه داد: وقتی فضای رقابت قابل قبول باشد و صداوسیما خود را متعلق به همه جریان ها بداند و انسدادی از حیث دسترسی مردم به شبکه های اجتماعی مجازی و اطلاعات در مسیر ارتقای شناخت خود برای انتخابات به راحتی صورت بگیرد و جو رعب و وحشت نباشد و مردم احساس آرامش کامل داشته باشند، خود اینها نشانه هایی از آزادی و سلامت انتخابات برای مردم است.

هاشمی اظهار کرد: سکنات ، رفتار و منش دولت و حکومت باید به گونه ای باشد که حکایت از تکریم به حق مردم بوده و این شائبه را به دنبال نداشته باشد که فلان نهاد ، ارگان یا سازمان با استفاده از همه امکاناتش از یک نامزد خاص حمایت می کند.

وی بیان کرد: بنابراین وقتی همه ارکان حکومت از فضای انتخابات بدور باشند و رفتار خود را به حق انتخاب ملت تنظیم کنند،انتخابات هیچ شائبه ای را به دنبال نخواهد داشت.

استاندار گفت: مشارکت مردم نیز به همین نوع رفتارها وابسته است ،هر جا مردم احساس کنند که نشانی از مداخله وجود دارد و علائم و نشانه ها به شکل جدی به سمت حمایت از یک نامزد خودش را نمایان می کند، مردم نیز به همان میزان اراده اشان را مصمم و یکدست نموده و با قدرت خودشان را عرضه می کنند.

وی گفت: مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که مانند همه شهروندان و انتخاب کنندگان فقط یک رای دارند و رای  شان بر کسی آشکار نیست؛با تاکید مکرر ایشان براین نوع نگاه به انتخابات و صیانت از حق الناس نتیجه می گیریم که برای مقام معظم رهبری،سرمایه ساز شدن انتخابات اهمیت دارد تا اینکه چه کسی بر کرسی ریاست جمهوری بنشیند.

استاندار اظهار کرد: کثرت حضور مردم از نقطه صفر مرزی تا پایتخت هم صدایی را رقم زد، بطوریکه بین نقطه صفر مرزی در سراوان با مرکز کشور از نظر نوع نگاه به انتخابات ۹۶، فاصله ای نمی بینید .

هاشمی گفت: 73.2 درصد مردم استان سیستان و بلوچستان با مشارکت 75.41 درصدی در انتخابات به دکتر روحانی رای دادند که از حیث سیاسی یک برند است.

استاندار بیان کرد: نمایش بلوغ، آگاهی و زمان اندیشی مردم با حضور حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم و پنجمین دوره شوراها ،حیرت و تعجب همگان را برانگیخت .

وی خاطرنشان کرد: امروز برای خودم مهم این است که چه  رویکردی را از حیث مدیریتی در جهت تکریم نقش آفرینی مردم بکار بگیرم .

وی تصریح کرد: البته بعضی ها هم درصدد هستند که به این حضور ارزشمند ،برکت زا و سرمایه آور برای کشور خدشه وارد کنند و به بهانه های مختلف هنوز خود را بر موضع رقابت می بینند .

هاشمی ادامه داد: سیستم و نظام انتخاباتی کشور را باید بپذیریم و این بدان معنا نیست که همه کارها درست باشد، ممکن است در برخی مسایل خطاهایی وجود داشته باشد اما زمینه نیز برای بازدارندگی وجود دارد.

وی گفت: همانطور که در انتخابات شورای شهر تهران تشکیک و شائبه ایجاد کردند ولی در بازشماری آرا خلاف ادعایشان اثبات شد.

استاندار اظهار کرد: جایی که می توان اطمینان را به درستی برجسته و نمایان کرد از آن ابا و واهمه نداریم و این افتخاری است که داشتیم.

هاشمی گفت: زمانی باید نگران باشیم که کارمان آلوده به منویات شخصی باشد ولی وقتی به ارزش رای مردم و تولید سرمایه مزین است،جای نگرانی وجود ندارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: