• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد:

هزینه 350 میلیارد تومانی اجرای بسته‌های نظام سلامت در سیستان و بلوچستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: برای اجرای بسته های خدماتی طرح تحول نظام سلامت و از جمله کاهش فرانشیز درمان شهروندان جمهوری اسلامی تا کنون بالغ بر 350 میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان هزینه شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر میری افزود: با توسعه شاخص های عدالت در سلامت این امکان برای خدمتگزاران نظام سلامت در استان فراهم شده تا افتخار خدمت به هموطنانی را پیدا کنند که تا پیش از این به دلیل عدم امکان تامین هزینه های درمان از دریافت خدمات محروم بوده اند.

وی با اشاره به دریافت کمتر از 6 درصد از کل هزینه های درمان بیماران بستری در بیمارستان ها گفت: بر اساس آمارهای موجود پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان بستری بیماران در بیمارستان های دولتی استان 43 درصد ، تعداد مراجعات سرپائی 48 درصد ، تعداد اعمال جراحی  16 درصد ، تعداد زایمان های طبیعی 21 درصد و ضریب اشغال تخت بیش از 20 درصد افزایش یافته است.

دکتر میری برکات و ثمرات دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان استان سیستان و بلوچستان را فراتر از طرح تحول نظام سلامت عنوان کرد و گفت: حضور مستمر وزیر جهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اقصی نقاط سیستان و بلوچستان و انجام  سفرهای 6 گانه ایشان به استان منجر به تصویب طرح ها و پروژه های عمرانی و زیر ساختی بزرگی در قالب طرح تفتان یعنی تدارک فوری و تامین نیازهای بهداشت و درمان استان سیستان و بلوچستان شد که فاصله تاریخی این استان پهناور با سایر نقاط کشور را به حداقل می رساند.

وی افزود: با انجام طرح تفتان اجرای 457 طرح و پروژه مهم بهداشتی و درمانی با زیر بنائی معادل 169 هزار متر مربع و با اعتباری بالغ بر 393  میلیارد تومان در سطح استان سیستان و بلوچستان به تصویب رسید که خوشبختانه تا کنون بیش از 80 درصد این طرح ها در قالب خانه های بهداشت روستائی، مراکز جامع خدمات سلامت روستائی و شهری، پایگاه های سلامت شهری، پایگاه های اورژانس، تسهیلات زایمانی و تخت های بیمارستانی به چرخه خدمت به هموطنان عزیز اضافه شده و سایر آنها نیز در ماه های آتی به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان تعداد کل طرح ها و پروژه بزرگ و متوسطی که در طول دولت یازدهم در بخش بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان سیستان و بلوچستان اجرا شده و یا به پایان رسیده است را بیش از 973 عنوان کرد و گفت: این طرح ها و پروژه ها شامل پروژه های عمرانی مرتبط با طرح تحول نظام سلامت، طرح تفتان(مصوبات سفر وزیر) و همچنین دیگر طرح ها و پروژه های استانی و ملی است و بیش از 10 درصد از کل طرح های عمرانی بخش بهداشت و درمان کشور را شامل می شود. 

وی افزود: در طول چهار سال گذشته با رشد 31 درصدی در تعداد تخت های بستری، اضافه شدن 37 درصدی تخت های ویژه، اضافه شدن 147 دستگاه آمبولانس، توسعه کمی و کیفی تجهیزات پزشکی  از قبیل راه اندازی 2 دستگاه ام آر آی، 3 دستگاه سی تی اسکن، راه اندازی 2 پایگاه اورژانس هوائی، 8 بلوک زایمانی و 7 بخش اورژانس عملا تحولی عظیم در سلامت استان اتفاق افتاده است که نتایج آن در سالهای آتی رایحه توسعه یافتگی را بیش از پیش به مشام مردم عزیز استان خواهد رساند.

دکتر میری در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات حوزه آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت تامین نیروی انسانی ماندگار برای استمرار ارائه خدمات، رویکرد اساسی نظام سلامت در استان، اجرای طرح آمایش آموزش عالی با نگاه به عدالت آموزشی و اصل بومی گزینی و حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم بوده است. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان توسعه کمی رشته های پایه و تکمیلی، اخذ مجوز راه اندازی رشته های طب اورژانس و قلب و عروق و افزایش تعداد رشته های دستیاری دانشگاه زاهدان  به 13 رشته، تاسیس رشته های زنان و زایمان و داخلی  و ورود دانشگاه علوم پزشکی زابل به چرخه تربیت دستیار تخصصی، راه اندازی موسسات آموزش عالی با نگاه به نیازهای واقعی بخش بهداشت و درمان و نیازسنجی و بستر سازی برای تربیت نیروی انسانی کشورهای همجوار از مهمترین این اقدامات بوده است.

وی با اشاره به اقدام ارزشمند حوزه معاونت آموزشی وزارت متبوع در تعریف کلان منطقه های آمایشی و واسپاری ماموریت های ویژه به منظور حل مشکلات منطقه ای و کشوری به دانشگاه ها گفت: با کمال افتخار اعلام می نمایم که استان سیستان و بلوچستان به این توانمندی دست پیدا کرده است تا ماموریت های ویژه ای از جمله تنظیم سند سلامت در بلایای طبیعی و سند مطالعات اعتیاد شناسی را بعهده گرفته و در تدوین سند توسعه علمی کشور نیز مشارکت نماید.

وی در ادامه توجه ویژه به اخلاق حرفه ای در حوزه آموزش پزشکی با هدف توسعه شاخص های فرهنگ عمومی، افزایش 12 درصدی تعداد اعضاء هیئت علمی استان و توجه به شاخص های کیفی در حوزه آموزش، حرکت به سمت بین المللی سازی، توجه به اعتبار بخشی در حوزه آموزش، توجه جدی به استعدادهای درخشان، حرکت به سمت آموزش از راه دور و برگزاری آزمون های الکترونیکی و روز آمد کردن تجهیزات و فضاهای آموزشی را از دیگر رویکردهای حوزه آموزش سلامت استان برشمرد و گفت:  یکی از ثمرات توجه به حوزه آموزش و پژوهش و تلاش های هدفمند اعضاء هیئت علمی و پژوهشگران استان قرار گرفتن دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جمع 12 دانشگاه برتر کشور در حوزه تولید علم بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تامین پایدار نیروی انسانی متخصص را یکی از مهمترین دغدغه های نظام سلامت استان برشمرد و گفت: به برکت اجرای طرح تحول نظام سلامت برای اولین بار در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی شاهد استقرار پزشک خانواده در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت روستایی هستیم و این درحالی است که تا پیش از اجرای طرح حدود 45 درصد از این مراکز فاقد پزشک بود. وی رشد 35 درصدی تعداد پزشکان متخصص و رشد 24 درصدی کادر پرستاری  و مامایی را از دیگر دستاوردهای با ارزش نظام سلامت در استان سیستان و بلوچستان دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تکمیل و تجهیز بیمارستان محمد رسول الله(ص) نیکشهر، بیمارستان ولایت سرباز، بیمارستان سیدالشهداء زهک، بیمارستان هیرمند، 2 بیمارستان سوانح و سوختگی در زابل و زاهدان، بیمارستان ریوی زابل، ، تکمیل و تجهیز ساختمان جدید بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی الزهرا(س) و بیمارستان دارالشفاء میرجاوه را از مهمترین طرح های حوزه درمان در استان سیستان و بلوچستان برشمرد و گفت در حال حاضر ساخت 4 بیمارستان در زاهدان، سراوان، فنوج و دلگان در حال انجام است  که با استمرار حمایت اعتباری دولت  ان شا الله در  ماه های آتی به بهره برداری خواهد رسید. وی افزود؛ 2 بیمارستان از بیمارستان های فوق در نقطه صفر مرزی و یک بیمارستان در فاصله 10 کیلومتری مرز شرقی کشور راه اندازی شده است.

دکتر میری با اشاره به دیگر اقداماتی که برای اولین بار در دولت یازدهم در عرصه سلامت انجام شده است، راه اندازی بخش رادیوتراپی و تکمیل چرخه درمان سرطان در استان، راه اندازی بخش درمان ناباروری، آغاز مراحل ساخت دو باب بیمارستان خصوصی با حمایت دولت از جمله مهمترین آنها عنوان کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: