• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده مردم ایرانشهر:

برخوردهای سختگیرانه در جهت مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور باید انجام شود

نماینده مردم ایرانشهر عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در جهت مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت محور باید برخوردهای سختگیرانه تری صورت گیرد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمدنعیم امینی فرد افزود: تا زمانی که مراکز درمانی را مورد نظارت و پایش قرار ندهیم و تا زمانی که کالاهای سلامت محورشناسه نداشته باشند؛ نمی توان درمبارزه با قاچاق توفیقات لازم را کسب کرد.

امینی فرد با اشاره به اینکه حوزه کالاهای سلامت محور به ویژه تجهیزات پزشکی دارای حساسیت ویژه ای است،گفت: کالاهای سلامت محور باید از استانداردهای کیفی لازم برخوردار باشند، با توجه به اینکه این کالاها با سلامت و جان مردم در ارتباط هستند باید به ارتقاء کیفیت آنها توجه کرد.

وی با بیان اینکه به طورکلی تا حدودی مقابله با قاچاق کل کالا نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است،گفت: حدود 25 میلیارد دلارقاچاق کالا درکشوروجود داشت که درطی دو سال گذشته این میزان به حدود 15 میلیارد دلار رسیده است، البته ازاین مقدار تخمین زده می شود که حدود 600 تا 700 میلیون دلار مربوط به قاچاق تجهیزات پزشکی است؛ بنابراین کاهش کلی درقاچاق رخ داده ، گرچه به دلیل نبود آماردقیق و عدم شناسه داربودن کالاهای سلامت محورنمی توان ارزیابی قطعی انجام داد.

امینی فرد با تاکید بر ورود جدی وزارت بهداشت درجهت مقابله با قاچاق تجهیزات پزشکی، افزود: یکی ازمشکلات حال حاضراین است که درمبادی ورودی درارتباط با مسائل قاچاق کالا نظارت دقیقی صورت نمی گیرد که اگراین نظارت ها دقیق بود، به طورحتم 15 میلیارد تومان هم اکنون کالای قاچاق به کشورواردنمی شد؛ ضمن اینکه نظارت وزارت بهداشت بر شناسه دارشدن کالاهای سلامت محور نیزباید دقیق باشد؛ بنابراین به نظر می رسد که وزارت بهداشت روند ورود و استفاده ازکالاهای سلامت محوررا نظارت کرده و تجهیزاتی که فاقد شناسه هستند را ازچرخه مصرف خارج کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،تصریح کرد: البته گمرک و وزارت اموراقتصاد و دارایی و سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان تعزیرات حکومتی باید نظارت بیشتری درمقابله با قاچاق کالا داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: