• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-11014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار در بازدید از سازمان انتقال خون استان بیان کرد؛

مشارکت 7 درصدی بانوان سیستان و بلوچستان در اهدای خون

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به رشد و مشارکت 7 درصدی بانوان استان در اهدای خون، گفت: مشارکت 7 درصدی بانوان استان برای اهدای خون در سطح کشور بی‌نظیر و از رفتار کمک به همنوع حکایت دارد که می‌توان آن را با جریان‌سازی توسعه داد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در بازدید از سازمان انتقال خون استان افزود: نیاز است فضایی با 50 تخت و تمام تجهیزات و امکانات برای خونگیری در مرکز استان راه‌اندازی شود همچنین در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان خرید تجهیزات جدید و ایجاد 3 پایگاه جدید برای استان مصوب شده است.

 استاندار بر لزوم معرفی گروه‌های هم خون به بیماران پیوند مغز استخوان و جمع‌آوری اطلاعات جامع از گروه‌های هم خون تأکید کرد.

هاشمی با اشاره به ارتباط فعالیت‌های انتقال خون با حیات مردم گفت: برنامه‌ای با بازه زمانی 5 ساله با تعیین شاخص‌ها تدوین شود که هر سال چه میزان بخش‌های تخصصی رشد داشته و یا در کدام بخش نیازمند رشد است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی افزایش میل به مشارکت مردم در اهدای خون، اظهار داشت: ائمه جمعه، ریش سفیدان و گروه‌های زیادی با مرجعیت و دامنه نفوذ بالا در استان وجود دارند که می‌توانند در امر فرهنگ‌سازی و استقبال مردم از اهدای خون همراهی کنند.

استاندار تجزیه و تحلیل از نوع بیماری‌ها را در مراکز جمعیتی خواستار شد و گفت: مراکز انتقال خون با ارتباط مستمر با دانشگاه‌های علوم پزشکی باید میزان رشد، کاهش و یا کنترل بیماری‌ها را در نقاط جمعیتی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان نیز در این بازدید گفت: بالغ بر 50 درصد مصرف واحدهای خونی برای بیماران تالاسمی می باشد و بعد از آن بیشترین مصرف دربخش زنان و زایمان و سپس در موارد ترومای ناشی از حوادث جاده ای است.

سهیلا خسروی بیان کرد: افزایش جمعیت، میزان وقوع حوادث و سوانح گوناگون، وجود بیماران خاص، توسعه اعمال جراحی و موفقیت‌های به وجود آمده در پیوند اعضا وغیره نیاز به مصرف خون و فرآورده‌های خونی را به‌طرز چشمگیری افزایش داده است.

وی با بیان اینکه روزانه افزون بر 330 واحد خون و فرآورده های خونی در استان مورد نیاز است گفت: سه هزار بیمار تالاسمی، افزون بر 700 بیمار دارای اختلال نادر خون ریزی دهنده، بیماران دیالیزی، حوادث و سوانح و غیره در استان نیازمند اهدای خون هموطنان هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: