• چهارشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-885-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده مردم زابل:

اقدامات انجام شده برای مقابله با طوفان‌های شن سیستان کافی نیست

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدامات انجام شده در حوزه سیستان برای مقابله با ریزگردها و طوفان های شن کافی نیست زیرا هنوز مشکلات زیادی در این منطقه وجود دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، کیخا در بازدید از مناطق طوفان زده شمال استان بیان کرد: هیرمند، یک رودخانه دائمی نیست و به دلیل میزان نزولات آسمانی در تابستان خشک می شود. در سال های اخیر آب رودخانه نسبت به بلندمدت کاهش پیدا کرده است که به دلیل دخالت بشر در خاک افغانستان، سدسازی و بند زدن بر روی رودخانه و انحرافاتی در مسیر آب و تغییرات اقلیم و آب و هوا است که تغییرات اقلیم تاثیر کمتری دارد.

کیخا افزود: بر اساس تجربه بین المللی باید نگاه دو کشور ایران و افغانستان برهمکاری باشد زیرا حق مردم دو سوی مرز داشتن زندگی مطلوب و سطح رفاه قابل قبول است.

نماینده مردم زابل در ادامه اظهار کرد: اکوسیستم تالاب های بین المللی هامون بین ایران و افغانستان مشترک است و مردم دوسوی مرز هم از منافع مستقیم که شامل تأمین علوفه دام، تلطیف هوای شهرها و روستاهای دو طرف مرز، صید ماهی  استفاده می کنند. هر دو سوی مرز اشتراکات فرهنگی، قومی و نیازهای متقابل و مبادله کالایی وجود دارد.

وی گفت: ریزگردها در تالاب هامون و دشت سیستان در فصل تابستان با وزش بادهای 120 روزه معضلاتی برای مردم دارد.

وی با بیان اینکه وقوع تصادفات، تعطیلی پروازها، مسدود شدن راه های مواصلاتی، هجوم شن های روان به منازل مردم و تأسیسات عمومی نمونه ای از وجود طوفان در این منطقه است اظهار کرد: برای رفع این موضوع باید تالاب های بین المللی هامون آبگیری و باغ ها و مزارع سبز شود و مشکل اصلی با آبگیری تالاب رفع می شود.

کیخا، ایجاد بادشکن ها در حاشیه مزارع و بوته کاری در نواحی بیابانی را برای کاهش غلظت ریزگردها در آب و هوای منطقه موثر دانست و گفت: باید دولت های ایران و افغانستان با نظارت مجامع بین المللی برای آن محدوده از جغرافیا که بین افغانستان و ایران مشترک است برنامه توسعه مشترک ایجاد کنند که شامل نیازمندی های دوطرف شود.

نماینده مردم زابل در ادامه تصریح کرد: وزش بادهای 120 روزه ظرفیتی برای تولید انرژی های پاک است و می توان در این زمینه سرمایه گذاری کرد و انرژی ارزان تولید شده را در اختیار افغانستان قرار داد. آن ها نیز باید اجازه ورود آب به خاک ایران را بدهند تا تالاب احیا شود.

وی افزود: باید در بلندمدت با رویکرد مشارکتی و همکاری مشترک بین ایران و افغانستان و با حضور مردم محلی، علما، سازمان های مردم نهاد دوطرف مرز این معضل را حل کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: