• پنجشنبه ۱۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-985-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

وزیر راه:

40 درصد جمعیت شهری سیستان و بلوچستان در وضعیت نابسامانی زندگی می کنند

وزیر راه و شهرسازی در زاهدان گفت: با توجه به هزینه های زیادی که تاکنون انجام شده حدود 40 درصد جمعیت شهری سیستان و بلوچستان و 35 درصد جمعیت شهری کشور در مناطق حاشیه ای در وضعیت نابسامانی زندگی می کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، عباس آخوندی در نشست ستاد بازآفرینی و پایداری شهری سیستان و بلوچستان افزود: حاشیه نشینی فقط به سیستان و بلوچستان اختصاص ندارد، از نگاه شهروندی وضعیت زندگی شهروندی در کشور مناسب نیست.

وزیر راه ادامه داد: اکنون جمعیت شهری ایران حدود 59 میلیون نفر است که 19 میلیون نفر آنان معادل 35 درصد حاشیه نشین و بدمسکن ساکن در بافت های فرسوده هستند.

وی بیان کرد: باید به جایی برسیم که دیگر اسمی از حاشیه نشینی وجود نداشته باشد و مناطق حاشیه ای به متن شهرها بپیوندند.

آخوندی با بیان اینگه وزارت راه و شهرسازی برای تامین فضاهای آموزشی، خانه های سلامت و غیره در مناطق حاشیه ای امکانات لازم را در اختیار قرار می دهد اظهار کرد: مساله ساخت مدارس در مناطق حاشیه ای سیستان و بلوچستان جدی است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در برنامه ریزی مسکن در حوزه شهری باید روی بافت حاشیه نشینی متمرکز شد تا منابع به درستی هزینه و بهره وری داشته باشد.

وی تاکید کرد: موضوع حاشیه نشینی یک مسئله ملی است و به همین علت برگزاری جلسات ستادهای بازآفرینی شهری در استانداری ها و فرمانداری ها پیش بینی شد.

وزیر راه در ادامه گفت: نیاز به یک نوع همگرایی افقی و همراهی بین وزارتخانه ای و در سطح شهرستانها نیز ایجاد هماهنگی بین نیروهای محلی برای رفع معضلات حاشیه نشینی در بخشهای مختلف وجود دارد.

وی ادامه داد: برش افقی برنامه ریزی با همراهی و مشارکت دستگاههای اجرایی مختلف در حاشیه شهرها در جهت افزایش کیفیت زندگی مردم و حتی در حوزه مسکن این روش کارآمدتر و ارجح تر است.

آخوندی گفت: بزرگترین مشکل بافتهای حاشیه نشین نداشتن هویت محله ای است و افراد ساکن آنها حس تعلق خاطر ندارند.

وی اظهار کرد: رویکرد وزارت راه و شهرسازی تعریف محله است و این محلات ساختار خودش را از حیث امکانات از جمله مدرسه، مسجد ،بازار و روابط اجتماعی می خواهد و تنها روی نقشه نیست.

وزیر راه گفت: پیشنهاد ما به استان این هست هرجا که زمین دارید چه از محل اراضی خالصه و چه سازمان ملی زمین و مسکن، افراد متقاضی با دریافت وام با نظارت نظام مهندسی نسبت به بهسازی و ارتقاء سکونتگاهها اقدام نمایند .

وی افزود: نکته بسیار مهم برای پیوستن حاشیه به متن اینکه سازمان اجتماعی را بپذیریم بنابراین در ابتدا باید فضای عمومی و شاکله شهری را ایجاد کنیم زیرا مکان فاقد خیابان ، ساختار اجتماعی و هویت هیچ ارزشی ندارد.

وزیر راه خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد فضای عمومی با تمام امکانات اعم از خانه سلامت،بهداشت، مدرسه و تامین قیر برای آسفالت معابر در سکونتگاههای غیررسمی حاضر به هر نوع همکاری و کمکی است.

وی ادامه داد: ساختار دولت در ایران «بخشی» است و هر بخش واگذار شده به وزارتخانه های مختلف، زحمات زیادی توسط دولت ها کشیده می شود و از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون هزاران میلیارد ریال هزینه شده اما آخر کار نتیجه در حوزه وضعیت شهروندی مطلوب نبوده است.

آخوندی بیان کرد: آمار سال 95 در مقایسه با سال 90 نشان می دهد که جمعیت روستاهای کشور 2 درصد کاهش پیدا کرده و به جمعیت شهرها 2 درصد افزوده شده است.

وی افزود: روند رشد جمعیتی روستاها در سطح کشور به شکل نزولی است و این مساله فقط مختص به سیستان و بلوچستان نیست.

آخوندی ادامه داد: این امکان وجود ندارد که بیش از 500 هزار نفر ساکن مناطق حاشیه ای سیستان و بلوچستان را با بولدوزر جابجا کرد بر این اساس رویکرد باید با صدور اسناد لازم رسمی کردن وضعیت این افراد باشد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر رویکرد محله محوری بیان کرد: مهمترین مشکل بافت های شهری کشور این بود که هویت محله ای نداشتند بر این اساس تمام بافت های ایران به 2 هزار و 700 محله تبدیل شده است تا در قالب طرح محله محوری امکانات رفاهی در این مناطق ایجاد شود.

آخوندی از بانک مسکن خواست در زمینه پرداخت وام های لازم برای بازسازی بافت های فرسوده در سیستان و بلوچستان اقدام کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: