• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-3284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار بیان کرد:

رشد ۲۵ درصدی تولید و اشتغال در چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری - صنعتی چابهار گفت: در سالجاری شاهد رشد ۲۵ درصدی تولید و اشتغال در چابهار بودیم.

کردی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: چابهار می تواند یک بندر آزاد برای کشورهایی که امکان حمل و نقل مناسب ندارند، باشد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در ادامه اظهار کرد: این شهرستان با داشتن 2بندر شهید بهشتی و کلانتری، منطقه آزاد و متصل بودن به آب های اقیانوسی فرصت بی نظیری برای سرمایه گذاران فراهم کرده است.

وی بیان کرد: تمام زمینه ها و اقدامات برای تسهیل در سرمایه گذاری در کمترین زمان انجام می شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب توسعه و آبادانی منطقه شود.

کردی گفت: چابهار با توجه به موقعیت مناسب مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی است که سفر هیات های مختلف در پسابرجام گویای نقش مهم این منطقه برای سرمایه گذاری است.

وی خاطرنشان کرد: پس از توافق هسته ای برجام بیش از 120هیات سرمایه گذار خارجی از ظرفیت های تجاری، اقتصادی، گردشگری و ترانزیتی این شهرستان دیدن کردند.

مدیرعامل منطقه آزاد در ادامه افزود: چابهار بهترین مکان برای فعالیت سرمایه گذاران در زمینه تجارت، ترانزیت و صنایع مختلف است.

وی تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان داخلی و خارجی تاکنون از چابهار به عنوان یک منطقه استراتژیک ویژه در زمینه ترانزیت کالا و اتصال قاره‌ای یاد کرده‌اند و داده‌هایی که از صاحب‌نظران در دست است، صحت این امر را تایید می‌کند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه کشورهای آسیای میانه و افغانستان در خشکی محصور شده‌اند، عنوان کرد: بهترین و بهینه‌ترین راه ارتباطی این مناطق با دریای آزاد چابهار محسوب می‌شود و فاصله چابهار با خلیج فارس دیگر مزیت آب‌های آزاد این بندر است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: واردات خارجی مواد اولیه نسبت به سال گذشته 114درصد رشد داشته که این امر سبب افزایش 22 درصدی تولیدات و صادرات در این منطقه شده است.

کردی یکی از بزرگترین مشکلات منطقه آزاد چابهار را نداشتن بندر و فرودگاه عنوان کرد و افزود: بعد از گذشت سالها تنها مجوز راه اندازی فرودگاه بین المللی اخذ شده و اقدام قابل توجهی در این مورد صورت نگرفته است.

وی با اشاره به تمایل سرمایه گذاران افغانی در این بندر گفت: چابهار یک فرصت بی نظیر برای افغانستان است. به دلیل جغرافیای خاص این کشور و موقعیتی که چابهار در ورودی آب های آزاد دارد و سرمایه گذاری عظیمی که دولت ایران برای توسعه چابهار دارد، آینده اتصال کشور افغانستان به دنیای خارج از طریق چابهار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: براساس مطالعاتی که از فضای کسب وکار در کشور افغانستان و ایران انجام داده ایم و هدفگذاری هایی که برای کمک به اقتصاد هر دو کشور کرده ایم (صادرات میوه و خشکبار افغانستان از طریق چابهار) فضایی فراهم شده تا بازرگانان افغان با استفاده از آن بتوانند بسته بندی میوه ها و فرآوری محصولات کشاورزی با ایجاد ارزش افزوده بیشتر را در منطقه چابهار انجام دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: