• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-1285-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون استاندار:

همکاری جوامع محلی برای اجرای سند مدیریت تالاب هامون ضروری است

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در کارگروه احیاء تالاب بین المللی هامون با اشاره به اهمیت این تالاب برای ۲ کشور ایران و افغانستان بر نحوه استفاده بهینه از منابع آب، جلوگیری از تبخیر و تامین آب تالاب و همچنین مباحث مربوط به محافطت از محیط زیست تاکید کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان،علی اصغر جمشیدنژاد بیان کرد: تلاشهای زیادی در سطح استان و با مشارکت دانشگاهها برای تهیه سند جامع مدیدیت یکپارچه تالاب بین المللی هامون با هدف استفاده بهینه از آب موجود و در جهت احیای تالاب صورت گرفته است.

وی افزود: همکاری جوامع محلی برای اجرای سند مدیریت یکپارچه تالاب هامون و تغییر شرایط نامطلوب فعلی ضرورت دارد.

معاون استاندار در ادامه گفت: اخیرا رئیس جمهور به طور مشخص نسبت به بحث تالابها از جمله تالاب هامون اظهار نظر کردند که نشان می دهد این موضوع از سوی دولت در مذاکراتی که با مقامات کشور افغانستان داشتند، بطور جدی مورد توجه است.

وی تاکید کرد: جنگهای آینده، جنگ بر سر آب است بنابراین راهی نداریم بجز اینکه اولویت اول ما فرهنگ سازی صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آبی باشد.

جمشیدنژاد خاطرنشان کرد: اولویت های چهارگانه مصارف آب به ترتیب عبارت از مصارف شرب، محیط زیست، کشاورزی و  اولویت چهارم در بخش صنعت است که در همین خصوص لازم هست با بکارگیری تکنولوژی روز براساس یافته های علمی  از تبخیر منابع آبی در اختیار جلوگیری کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به قرار گرفتن بخشی از تالاب بین المللی هامون در خاک افغانستان در واقع منافع هر دو کشور را در بر خواهد گرفت و عامل تهدید است ؛بنابراین برای کاهش بحران آب ، دیپلماسی آب همانطور که تاکنون در اکثر مذاکرات با کشور همسایه مورد توجه بوده،اکنون نیز پیگیری می شود.

معاون استاندار تصریح کرد: اجرای سند مدیریت جامع یکپارچه تالاب هامون با توجه به ارجحیت منافع منطقه ای از سوی بخش های دولتی و جوامع محلی یک ضرورت و نیاز اساسی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: