• پنجشنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-1287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

قلعه ایرندگان خاش فرو ریخت

قلعه تاریخی ایرندگان خاش سیستان و بلوچستان که بیانگر هویت و تاریخ منطقه می باشد بر اثر بی توجهی متولیان امر فرو ریخت.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، ساکنان روستای ده قلعه و بخش ایرندگان خاش از نگاه نامهربان مسئولان در اداره میراث فرهنگی استان به بحث حفظ و نگهداری آثار تاریخی و از جمله قلعه ایرندگان خاش گلایه مند هستند.

شریف ایرندگانی در این رابطه اظهار کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید میراث دار و حافظ تاریخ باشد ولی به نظر مسئولان این ارگان نسبت به انجام وظایف محوله بی تفاوت هستند.

احسان ایرندگانی از شهروندان خاش بیان کرد: چرا شهرستان خاش نسبت به این میراث گرانبها بی تفاوت بوده و به آن ارزش قائل نمی‌شود؟  

وی افزود: دقیقا همچنین قلعه هایی در تمام شهرستان های کشور و منطقه بلوچستان داریم که در همه جا رسیدگی می‌شود و قلعه ها همه ساله مورد مرمت قرار می‌گیرند اما اثری از تحرک مسئولان برای احیاء و مرمت قلعه تاریخی ایرندگان خاش مشاهده نمی شود.

این شهروند بیان کرد: هم اینک قلعه ایرندگان براثر بی مهری و بی توجهی و بی تفاوتی مسئولان و متولیان امر ریزش کرده و در حال نابودی هست.

عبدالرئوف ایرندگانی هم بیان کرد: قلعه ها نمادی از وجود یک فرهنگ بوده و هویت و تاریخ یک منطقه را نشان می دهند.

وی گفت: میراث فرهنگی باید برای حفظ آثار تاریخی و هویتی جنب و جوش و تحرک داشته باشد اما به نظر می رسد در سیستان و بلوچستان آثار تاریخی زیاد در نگاه مسئولان جلوه گر نیستند.

جمشید هاشمزهی بخشدار ایرندگان خاش هم اخیرا در نشست اعضای کمیته برنامه ریزی شهرستان خاش نسبت به نابودی قلعه ایرندگان هشدار داده و تخصیص اعتبار برای احیا و مرمت این اثر تاریخی را خواستار شده بود.

به گفته هاشمزهی قلعه ایرندگان سالهاست در نگاه نا مهربان میراث فرهنگی متلاشی می شود ولی هیچ اقدام موثری برای حفظ این اثر تاریخی صورت نمی پذیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: