• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-687-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کاروان حصیر سیستان و بلوچستان در راه تهران

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور از خریدن تولیدات حصیر در مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان به مبلغ حدود ۳۰ میلیون تومان خبر داد.

بهمن نامورمطلق - معاون صنایع دستی - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ادامه سفرش به سیستان و بلوچستان بعد از حضور در روستای کلپورگان برای ارزیابی و ثبت در شورای جهانی صنایع دستی، اظهار کرد: با توجه به نامگذاری امسال به نام «حصیربافی» طرح خریدن حصیر از مناطق محروم را شروع کرده‌ایم تا این محصولات در یک نقطه از ایران که در همه فصل‌های سال گردشگر دارند، به فروش برسند.

او ادامه داد: روز گذشته از تولیدگنندکان شهرستان‌های «ایرانشهر»، «سرباز» و «قصرقند» و دو روستای «فضل‌اللهی» و «کوه میتک» حصیر خریده شد. صبح امروز به روستای «تنگه سرحه» رسیدیم و محصولات حصیری این بخش‌ را خریدیم. اکنون تقریبا کار کاروان «پیوند» تمام شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی درباره وجه تمایز حصیر منطقه سیستان و بلوچستان با سایر نقاط کشور، توضیح داد: هر نقطه به‌دلیل جغرافیای خاص خود، حصیرهای متفاوتی دارد و این موضوع کیفیت و نوع محصولات را تغییر می‌دهد. در سیستان و بلوچستان حصیرها از برگ نخل، همچنین برگ نوعی درخت خرما به نام داز و ساقه گندم تولید می‌شود. به همین دلیل حصیر تولیدشده در این منطقه به واسطه شرایط جغرافیایی‌اش مقاومت‌تر است و دوام بیشتری دارد. 

نامورمطلق با بیان این‌که یکی از ویژگی‌های حصیر هر استان، تلفیق با هنرهای دیگر است، اظهار کرد: در برخی نقاط، هنرهای دیگر مثل سوزن‌دوزی یا رشتی‌دوزی نیز با حصیربافی تلفیق می‌شود.

او درباره این‌که برای خریدن حصیر از این استان‌ها تا چه اندازه هزینه شده است؟ گفت:‌ برای خریدن حصیر از سیستان و بلوچستان حدود ۵۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده بود، اما فکر می‌کنم حدود ۳۰ میلیون تومان حصیر از این استان خریده شده است. قرار بود به شهر شهداد در کرمان نیز سفر کنم، اما به‌دلیل زلزله‌ای که آمد و اعلام کردند برق برخی مناطق قطع شده است، این برنامه را به تاریخ دیگری موکول کردم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با بیان این‌که طرح «پیوند» با همکاری شرکت حامیان و معاونت مناطق محروم روستایی اجرا شده است، اضافه کرد: این کاروان فردا به سمت استان تهران حرکت می‌کند و قرار است این محصولات در جشنواره‌ تابستانی که در استان‌های شمالی برگزار می‌شود، به فروش برسند.

طرح کاروان «پیوند» با هدف حمایت از تولیدکنندگان حصیر با مضمون خرید محصولات با کیفیت حصیری از استان‌های محروم و فروش آن‌ها در استان‌هایی مثل گیلان، مازندران و گلستان که در فصل تابستان گردشگر زیادی دارند، آغاز شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: