• پنجشنبه ۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-1490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

"سنگان" خاش قطب مهم تولید انار سیستان و بلوچستان

دهستان سنگان در بخش مرکزی خاش با در اختیار داشتن افزون بر 400 هکتار باغ انار از قطب های مهم تولید انار در سیستان و بلوچستان است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، منطقه سنگان خاش از نقاط بکر و منحصر بفردی به شمار می رود که شرایط آن برای تولید محصول انار ویژه است.

نواب کرد از ساکنان منطقه سنگان گفت: کشت و تولید انار یکی از شغل های مهم مردم منطقه است که از این طریق امرار معاش کرده و نیازهای روزمره شان را تامین می کنند.

وی اظهار کرد: ایجاد شغل بعنوان یک دغدغه بسیار مهم مردم منطقه سنگان به شمار می رود اما بسیاری از مردم منطقه و حتی قشر کارمند به تولید انار علاقه دارند و بعد از پایان ساعات کاری به روستا می روند و به کار باغداری و نگهداری از محصولات انار مبادرت می ورزند.

در محمد کرد از دیگر ساکنان منطقه سنگان بیان کرد: نبود صنایع بسته بندی و فرآوری و برندسازی مشکل عمده کشاورزان سنگانی محسوب می شود.

این کشاورز سخت کوش در منطقه سنگان ادامه داد: فراهم کردن بازار مناسب برای فروش محصول انار در خاش و شهرهای استان به فروش بهتر و رونق اقتصاد مردم ما کمک می کند.

بخشدار مرکزی خاش گفت: دهستان زیبا و دیدنی سنگان يكي از نقاط خوش آب و هوا در استان سيستان و بلوچستان بوده كه قابليت كشت و تولید انواع محصولات به ويژه انار در آن وجود دارد.

مجتبی شجاعی بیان کرد: به دليل آب و هواي مناسب حاشيه كوه تفتان يكي از مرغوب‌ترين و با كيفيت‌ترين انواع ارقام انار كشور توليد مي‌شود كه قابل رقابت با انار فردوس و يزد را دارد. وی افزود: افزون بر 400 هکتار هكتار از باغات انار شهرستان خاش در دهستان سنگان واقع شده اند.

شجاعی ادامه داد: سالانه بيش از 4 هزار و 500 تن انار از انواع كياني، گلابي، ملس، ساوه، شيشه كپ فردوس و رقم بومي ميريحيايي برداشت و به بازار مصرف خاش و شهرهای سيستان و بلوچستان عرضه می شود.

بخشدار مرکزی خاش اظهار کرد: به منظور توسعه باغات انار هر سال افزون بر 50 هزار اصله نهال به صورت يارانه‌اي بين باغداران توزيع می شود.

مسئول جهاد كشاورزي بخش مرکزی خاش نیز بیان كرد: انار زودرس بي‌هسته از منحصر به فردترين انواع انار در كشور است كه با كيفيت مناسب در منطقه سنگان خاش به بار می آید. جهان بخش ریگی افزود: دهستان سنگان در تولید انار و انجیر دارای ظرفیت های بسیار برجسته ای می باشد که این توانمندی در دیگر نقاط منطقه کمتر دیده می شود.

وی با مهم برشمردن نگهداری محصول انار در باغات گفت: علاوه بر توزيع ادوات باغباني و انواع كودهاي ماكرو و ميكرو به منظور مبارزه با شايع‌ترين آفت انار كه همان كرم گلوگاه است آزمايشگاه توليد و پرورش حشرات مفيد (انسكتاريوم) در سال‌ های قبل راه‌اندازي شده كه در مرحله نخست براي مبارزه با كرم گلوگاه، ميليون‌ها زنبور تريكوگراما در فروردين ماه سال 89 توليد و در باغات انار رهاسازي مي‌شود.

ریگی افزود: در سالهای گذشته به منظور ايجاد اشتغال براي زنان روستايي و استفاده بهينه از محصولات توليدي، كارگاه فرآوري محصولات كشاورزي با اعتباري بيش از 60 ميليون ريال توسط سازمان فائو در منطقه سنگان احداث شده كه با به كارگیری افزون بر 15 نفر از دختران بيكار و زنان سرپرست خانوار روستايي در فصل برداشت محصول رب انار تولید می شود.

خاش دارای 650 هکتار باغ انار بوده که سالانه افزون بر شش هزار تن محصول از این باغات برداشت می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: