• پنجشنبه ۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کارگاه انگل شناسی در خاش برگزار شد

با حضور کارشناسان برجسته استانی و کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان خاش کارگاه آموزشی 5 روزه انگل شناسی در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مدیر گروه بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دراین کارگاه گفت: موفقیت های حاصله در برنامه حذف مالاریا در سیستان و بلوچستان ثمره تلاش و همت پیش کسوتان و برنامه ریزان کشوری وزارت بهداشت، مسئولین استانی معاونت بهداشتی و دانشگاه علوم پزشکی و نیز مدیران و کارشناسان شهرستانی است.

دکتر عبدالرضا میراولیایی بیان کرد: مالاریا از قدیمی ترین بیماریهای عفونی است که همچنان در استان سیستان و بلوچستان بصورت بومی مشاهده می گردد.

وی افزود: این بیماری تبعات بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی فراوانی به دنبال دارد و انتشار بیماری علاوه بر انگل و پشه ناقل به عوامل متعدد اجتماعی و اقتصادی نظیر نداشتن امکانات رفاهی اولیه، سرپناه مناسب، نبود دانش کافی در زمینه پیشگیری فردی و غیره وابسته است.

این مسئول ادامه داد: در حال حاضر انتشار و انتقال محلی بیماری در استان محدود به کانون های خاصی گردیده و توجه کارشناسان بهداشت جهانی و مدیران گروه بیماریهای وزارت بهداشت و استان بر این مناطق خاص متمرکز شده است.

وی افزود: همه تلاش ها برای پیشگیری از برقراری زنجیره انتقال آلودگی به ساکنین محلی معطوف گردیده که با کشف سریع موارد مالاریا در مدت24ساعت پس از بروز علائم و البته با ارتقاء دسترسی به خدمات تشخیص فوری و درمان موثر مالاریا به نتیجه می انجامد.

میراولیائی هدف از برگزاری این کارگاه 5 روزه آموزشی را افزایش آگاهی ها در مورد بیماری مالاریا و در راستای بهبود، تشخیص و درمان مالاریا، کنترل ناقلین مالاریا، بهبود سیستم مراقبت و ارزیابی و نیز فعالیت های پروژه گلوبال فاند مالاریا عنوان نمود و تصریح کرد: شناخت علایم بیماری مالاریا توسط عموم مردم در جهت مراجعه سریع آنان به مراکز بهداشتی درمانی نقش مهمی در تشخیص و درمان بموقع موارد مالاریا داشته و از گامهای مهم در جهت حذف مالاریا است.

مسئول واحد مبارزه با بیماری های واگیر بهداشت و درمان خاش نیز گفت: مهاجرین و اتباع بیگانه کشورهای همسایه اصلی ترین عامل خطر برای بروز بیماری مالاریا می باشند، بنابراین پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت باید آموزش‌های لازم در خصوص بیماریابی و درمان صحیح وموثر این بیماری را فراگیرند و با ارجاع افراد مشکوک به بیماری مالاریا با مراقبین سلامت همکاری کنند.

الله بخش کرد افزود: نیروهای آزمایشگاهی و میکروسکوپیست ها نیز با ارتقای اطلاعات علمی و عملی در زمینه نحوه تهیه گسترش خونی استاندارد در جهت تهیه لام خونی از افراد علامتدار، روش رنگ آمیزی لام، تشخیص دقیق میکروسکوپی انگل های مالاریا و استفاده از کیت های تشخیصی میتوانند در مسیر حذف و کنترل این بیماری انجام وظیفه نمایند.

کرد با بیان اینکه مطمئن ترين راه تشخيص قطعي بيماري مالاريا آزمايش خون است،بیان کرد: هر فرد تب دار مشكوك به مالاريا جهت تشخيص به موقع و درمان سريع و كامل بايد به نزديكترين خانه بهداشت يا مركز بهداشتي درماني و يا آزمايشگاه مالاريا مراجعه کند.

وی عنوان کرد: هم اکنون بیماری مالاریا در شهرستان خاش در حال حذف بوده و این بیماری در سطح شهرستان تنهابه صورت وارده می باشد و موارد بومی این بیماری از سه سال گذشته تاکنون گزارش نشده است.

در این کارگاه دکتر میراولیایی مدیر گروه معاونت بهداشتی استان، مهندس ساکنی کارشناس مالاریای استان، مهندس آذریان کارشناس ارشد انگل شناسی به عنوان مدرسین به بیان مطالبی در خصوص نظام مراقبت و اهداف راهبردی برنامه مالاریا، تعاریف کانون، اپیدمیولوژی، بیماریابی، تشخیص و درمان، انتقال بیماری، نحوه استفاده از کیت تشخیص سریع مالاریا و تهیه لام خون محیطی و... پرداختند و با انجام کارگروهی نحوه انجام کار شرکت کنندگان را مورد ارزیابی قرار داده و نسبت به اصلاح موارد اقدام نمودند.

این کارگاه 5 روزه مالاریا با هدف تقویت اطلاعات علمی و عملی نیروهای علوم آزمایشگاهی و میکروسکوپیست های مالاریای شهرستان های خاش و مهرستان و با حضور 3میکروسکوپیست با تجربه زاهدان، چابهار و سراوان که گواهینامه بین المللی تشخیص انگل مالاریا داشتند، برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: