• دوشنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1186-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/هویت جهادی، 37 سال خودباوری و بالندگی/

رئیس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان:
تربیت نیروهایی متخصص، متعهد و توانمند نقطه قوت جهاد دانشگاهی

رئیس پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان گفت: در حوزه آموزشی، جهاد دانشگاهی توانسته است سطح دانش، بینش و مهارت نیروهای تخصصی مورد نیاز برای پیشرفت کشور را ارتقا دهد و نیروهایی متخصص، متعهد و توانمند تربیت کند.

عیسی ابراهیم زاده در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی نقش‌آفرینی کرده و مهم‌ترین رویکرد آن طی این سال‌ها، تقویت روحیه جهادی، کمک به پیشرفت کشور و نیل به خوداتکایی ملی بوده است.

وی گفت: جهاد دانشگاهی نهادی برخاسته از بطن انقلاب اسلامی است که در ابتدای انقلاب و در سال ۱۳۵۹ شکل گرفت و تاکنون منشأ خدمات ارزشمندی بوده است.

وی تصریح کرد: در اوایل انقلاب، عموما دانشگاه‌ها به‌صورت پایگاه عضوگیری گروه‌ها و احزاب مختلف درآمده بود و هر روز گروه‌های مختلف با اشغال کلاس‌های درس در حال فعالیت‌های سیاسی بودند که نه تنها فعالیت علمی را از دانشگاه سلب کرده بود، بلکه بیم آن می‌رفت که انقلاب را نیز به بیراهه بکشاند.

رئیس پژوهشکده جغرافیا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان افزود: بنابراین ضرورت بازبینی در جایگاه و چگونگی ایفای نقش علمی، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در جامعه پیش آمد و بدین منظور ضرورت انقلاب فرهنگی مطرح و سرانجام  در ۲۳ خرداد همان سال با فرمان حضرت امام(ره)، ستاد انقلاب فرهنگی شکل گرفت.

وی اظهار کرد: گزینش و تربیت استادان و دانشجویان شایسته و اسلامی کردن محیط دانشگاه‌ها، مهم‌ترین خواسته‌های امام(ره) در فرمان تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی بود و بدنبال آن، در ۱۶ مرداد سال ۱۳۵۹، ستاد عالی انقلاب فرهنگی در جلسه‌ای حکم به تشکیل جهاد دانشگاهی به منظور اجرای فرمان امام داد.

ابراهیم‌زاده ادامه داد: جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی نقش‌آفرینی کرده و مهمترین رویکرد آن طی این سال‌ها، تقویت روحیه جهادی، کمک به پیشرفت کشور و نیل به خوداتکایی ملی بوده است.

پژوهشگر برتر دانشگاه سیستان‌وبلوچستان در سال ۹۴، افزود: جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی نیز توانسته است به اسلامی شدن دانشگاه‌ها کمک کند و روحیه خودباوری، امید به آینده، آزاد اندیشی و فرهنگ کار و تلاش را در دانشجویان تقویت کند.

وی اظهار کرد: کمک به بهبود فضای کسب و کار، توانمندسازی و اشتغال دانش آموختگان از طریق توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و اشتغال دانش بنیان نیز از دیگر خدمات جهاد دانشگاهی است.

ابراهیم‌زاده در پایان افزود: این نهاد انقلابی تلاش‌های فزاینده‌ای در تحقق آرمان‌ها داشته است، موفقیت‌های بسیار چشمگیری به‌دست آورده، اما تا تحقق جامع و مانع این کارکردها و اهداف، راه طولانی در پیش دارد و تلاش‌های مضاعفی را می‌طلبد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: