• پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-3284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار خواستار عنایت مقام معظم رهبری برای تصویب منطقه آزاد سیستان شد

استاندار سیستان و بلوچستان خواستار عنایت مقام معظم رهبری برای تصویب منطقه آزاد سیستان شد و گفت: اگر این موضوع محقق شود منطقه آزاد چابهار و منطقه آزاد سیستان دو بال توسعه استان خواهند شد و دو کشور پای کار خواهند آمد، چون امروز هر هیئت خارجی که وارد کشور می شود اولین مقصد آن مناطق آزاد است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در جمع مسئولان بنیاد برکت به بخشی از دستاوردهای مهم دولت در استان اشاره کرد و افزود: محصول این رویکرد ها اینکه از سال 58 تاکنون  در این استان 9200 میلیارد ریال اعتبارات تملک دارایی هزینه شده است ولی در دولت یازدهم بالغ بر 13 الی 14 هزار میلیارد ریال  پروژه در دست اجراست.

وی اضافه کرد: از این میزان 940 میلیون دلار در بندر چابهار هزینه شده است .همچنین پروژه خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار با 76 میلیون یوورو در دست اجراست و 760 میلیارد تومان نیز برای خط انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان هزینه شده است .

هاشمی گفت:  2200 میلیارد تومان نیز برای پروژه آبیاری تحت فشار در منطقه سیستان  هزینه شده است .

وی تصریح کرد:  این اراده بلند برای اجرای این ابرپروژه ها در استان بر بخش خصوصی و شرکت های خارجی و کشورهای خارجی که میل به ایران داشتند پوشیده نماند  بطوریکه اشتیاق بخش خصوصی را به استان برای  اولین بار شکل داد .

وی ادامه داد: هم اکنون حضور بخش خصوصی را در حوزه درمان با ایجاد بیمارستان 96 تختتخوابی  و در  بخش فرهنگی و خدماتی نیز ایجاد مجتمع تفریحی و خدماتی با سرمایه گذاری بیش از  500 میلیارد تومان  در زاهدان شاهد هستیم .

استاندار همچنین به حضور شرکت های ایمیدرو و شستا در طرح های بزرگ استان اشاره کرد و افزود: علیرغم منع قانونی ،  این شرکت ها  در ساخت کارخانه لاستیک 55 هزار تنی   با اعتبار 840 میلیارد تومان  آورده این شرکت ها با 15 درصد پیشرفت فیزیکی مشارکت دارند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار آن کارخانه کاغذ ، کاشی و سرامیک در سیستان در حال اجراست که همه این پروژه ها با هدف  صادرات به افغانستان در رامشار پایه گذاری شده است .

هاشمی تصریح کرد: فرصتی نو در منطقه  ایجاد شده نه تنها برای ایرانیان بلکه  کشورهای خارجی نیز متوجه موقعیت خاص این استان شده اند بخصوص در حوزه آبهای آزاد و به خاطر همین رویکرد قبلا 5 بازارچه مرزی مصوب داشته ایم که در هفته گذشته در دولت این تعداد به 11 بازارچه ارتقاء یافت و 3 بازارچه در منطقه سیستان و 3 بازارچه در جنوب استان به تصویب رسید.

وی گفت: طبق مصوبه اخیر دولت برای 4 استان آذربایجان ، کردستان و کرمان  و کرمانشاه یک یا دو بازارچه تصویب اما در سیستان و بلوچستان 6 بازارچه مصوب شد . در حالیکه در این استانها شعاع 20 کیلومتر مبنا قرار گرفته  که هر مرز نشین تا سقف 500 هزار تومان از پرداخت عوارض دولتی در ماه معاف می باشد اما در استان سیستان و بلوچستان با افزایش شعاع این موضوع باعث افزایش صددرصدی سرانه درآمد استان خواهد شد.

استاندار بیان کرد: بدنبال رایزنی های رئیس جمهوری در سفر سال 95 به پاکستان با نخست وزیر وقت این کشور دو پایانه رسمی میلک و میرجاوه استان  به 4 پایانه رسمی ارتقاء پیدا کرد و پیشین و ریمدان نیز به پایانه های رسمی اضافه شدند که این دروازه ها در کنار ظرفیت دریایی استان ، توسعه را رقم خواهد زد..

هاشمی بیان کرد: در حوزه زیرساخت نیز کارهای بزرگی صورت گرفته است ، پیش از این در خود استان تنها 22 مگاوات برق تولیدی داشتیم  و  انرژی مورد نیاز استان از شهرهای بم و بیرجند تأمین می شد  که اکنون نیروگاه 540 مگاواتی با سرمایه گذاری یک فرد بومی مقیم خارج کشور کلنگ زنی شده است و درخواست الحاق و اضافه شدن  170 مگاوات نیز به این نیروگاه از طرف سرمایه گذار شده است .

وی تاکید کرد: امروز میل سرمایه گذاران خارجی در استان به گونه ای رقم خورده که سومین استان بعد از استان آذربایجان شرقی و خراسان شمالی  به لحاظ جذب سرمایه بخش خصوصی هستیم  به نحوی که شرکت های خارجی  در بخش انرژی های نو ، فولاد و بندر قدم های خوبی را برداشته اند و از قرار داد 150 میلیون دلاری هندوستان در بندر چابهار 85 میلیون دلار آن محقق شده و  در حال فعالیت هستند.

استاندار گفت: به برکت وجود گاز در استان،  یک واحد نیروگاهی در زاهدان 200 میلیون لیتر سالیانه گازوئیل مصرف می کرد و راندمان آن 22 مگاوات بود که با صرف 150 میلیارد تومان با تغییر سوخت این نیروگاه در سال  صرفه جویی  خواهد شد . 

وی ادامه داد: امروز روز اوج گرفتن استان است لذا از مسئولان بنیاد برکت انتظار جبران و حضور جهشی را در استان داریم . من با شما به  اعتبار 600 میلیارد قانع نمی شوم و برای کارهای بزرگ در سطح منطقه باید یک قرار داد 2 تا 3 هزار میلیاردی را طی 3 ساله منعقد کنیم.

وی خواستار اختصاص سرمایه در گردش برای واحدهای نیمه تعطیل در استان شد و افزود: تیم فنی بنیاد برکت در استان مستقر شود و کارهایی را که می تواند به ثمر بنشیند را  با هم احصاء کنیم و با استفاده از زیرساختها و پتانسیل هایی که در استان وجود دارد برنامه میان مدت را  اجرا نماییم.

هاشمی بیان کرد: شاخص کشور در بخش جمعیت روستایی 26 و در این استان 51.5 است و این نگرانی جدی  وجود دارد که با یک مهاجرت جدی روبرو شویم و افزایش جمعیت 470 هزار نفری حاشیه نشینی  به 900 هزار نفر برسد لذا رویکرد جدی در برنامه شما باید توجه به اشتغال پایدار  در روستا  باشد.

وی اظهار کرد: با میراث فرهنگی و صنایع دستی برنامه ریزی شود که تمام صنایع دستی  تولید روستا را بخرید که این موضوع  موجب پایداری مشاغل خانگی خواهد شد.

وی تاکید کرد: تکامل و نوآوری و بازاریابی برای این صنایع نیز باید  در برنامه های  بنیاد برکت مورد توجه قرار گیرد.

استاندار خاطرنشان کرد: 70 هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در استان وجود دارد که  برای جذب این بازماندگان 15 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: با توجه به جمعیت 270 هزار نفری حاشیه نشین در زاهدان و عدم دسترسی به مراکز درمانی تقاضای اختصاص 10 اتوبوس مجهز به تجهیزات پزشکی ماموگرافی و سونوگرافی و حضور پزشک متخصص در مناطق حاشیه نشین و روستاهای استان داشته باشیم  تا ساکنین این مناطق را مورد معاینه قرار دهند و  در روند درمان بیماران تسریع ایجاد شود.

استاندار گفت: همچنین قرار است یک بیمارستان 540 تخت خوابی در منطقه حاشیه اجرا شود که به کمک شما می توانیم این پروژه بزرگ را اجرا نماییم .

وی افزود: اراده وزیر بهداشت براین است که شاخص استان را به شاخص ملی برساند و به برکت طرح تحول سلامت 11 درصد این پروژه ها متعلق به استان سیستان و بلوچستان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: