• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-2590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جمع آوری 4 هزار قلاده سگ در زابل

فرماندار زابل گفت: با اقدامات صورت گرفته از ابتدای سال 96 تا کنون حدود 4 هزار قلاده سگ ولگرد در شهرستان زابل جمع آوری شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، هوشنگ ناظری در جمع خبرنگاران افزود: بحث سگ هاي ولگرد موضوعي بوده که تقريبا اوايل امسال با توجه به تعدد حيوان گزيدگي هايي كه نه فقط شهر زابل بلكه در سطح سيستان صورت گرفت، باعث شد كه این موضوع از حالت عادي و نرمال خارج شود و به جد در دستور کار قرار گیرد.

فرماندار زابل با بیان اینکه،نسبت به سال گذشته افزايش حيوان گزيدگي داريم به خصوص در شهرهاي مرزي و محدوده هاي ميلك افزود: تعداد گزش هایی كه صورت گرفته از سوي حيواناتي به خصوص سگ باعث شد مسئله شکل خاص و ویژه ای به خود بگیرد.

ناظری با یادآوری علت فوت کودک افغانی که به دلیل مراجعه با تاخیر به پزشک فوت کرد ، گفت: كودكي افغانی در شهرستان هيرمند به دليل اينكه براي درمان دير اقدام كرده بودند و 10 روز بعد از حيوان گزيدگي به بيمارستان هيرمند مراجعه و در آنجا به آنها گفته شده كه بايد به بيمارستان زابل مراجعه كنند و باز هم با يك هفته تأخير به بيمارستان زهك رفته در حالي كه بيماري حاد شده بوده، در آنجا هم اعلام كردند به بيمارستان زابل مراجعه شود كه عملا كار از كار گذشته بود و این کودک فوت می کند.

فرماندار زابل خاطر نشان کرد: دو يا سه مورد هاری در شهرستان نيمروز يك مورد در زهك و يك مورد هم در نقاط روستايي زابل اتفاق افتاده است و اين اتفاقات باعث شد كه تغيير رفتارهاي سگ هاي ولگرد مورد مشاهده قرار بگيرد و براي احتمال اينكه بيماري هاري داشته باشند يك نمونه تست شد و به تهران ارسال شد و در آنجا تاييد شد كه بيماري هاري وجود دارد.

هوشنگ ناظری با اشاره به اینکه جلسات متعددي در اين خصوص برگزار شده بود اما بعد از اعلام تاييد نمونه تست شده به بيماري هاري براي ما مسئله حساس تر شد ،بطوريكه در مدت 20 روز 10 جلسه برای پیشگیری و مقابله با این موضوع  برگزار شد.

فرماندار زابل با اشاره به اهميت اين موضوع براي شهرداري زابل و بنجار و همينطور دستگاه هايي كه دست اندر كار بودند مثل علوم پزشكي، نيروز انتظامي و دامپزشكي و ... اظهار کرد: ضرب العجل 3 روزه اي گذاشته شد كه اتلاف سگ هاي ولگرد بخصوص در قسمت هايي كه ميزان حيوان گزيدگي زياد بوده و گزارش هاي زيادي داشتيم، صورت گرفت. و جلسه ای با دهياري هاي شهرستان زابل داشتيم و به آنها تاکید و ابلاغ شد نسبت به اتلاف سگ هاي ولگرد در سطح روستا اقدام كنند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زابل مشكل اساسي در بحث کاهش تعداد سگهای ولگرد در شهر زابل را  هجوم سگ هاي ولگرد از سمت روستاها و شهرهاي اطراف به سمت زابل دانست و بیان کرد: محل زاد و ولد و تكثير آنها در اطراف شهر زابل است و بعضا هم مربوط به شهرستان زابل نمي شود.

ناظری ادامه داد: يكي از اين موارد روستاي سه قلعه است كه كانون سگ هاي ولگرد شده كه مربوط به شهرستان ديگري است ،در سطح شهرستان زابل اقدامات زيادي انجام شد و نسبت به هشدارهايي كه از ابتداي سال تا جلسه قبلي داشتم، نزديك به 4 هزار قلاده از آمار سگهای ولگرد در سطح شهر کاسته شده است.

فرماندار زابل گفت: مردم بايد نسبت به اين موضوع هوشیار و اطلاع و آگاهي از اين بيماري و نوع رفتارهاي آن داشته باشند و بدانند كه علاوه بر سگ، روباه و شغال هم ناقل بيماري است و سگ در شعاع 3 كيلومتري و روباه و شغال تا شعاع 30 كيلومتري مي توانند اين بيماري را انتقال دهند.

ناظری افزود:با توجه به اين شرايط هم به محيط زيست و هم مردم اعلام شده كه در هر نقطه اي كه لاشه هايي از حيوانات را ديدند سريعا موضوع را  اعلام كنند.

ناظری خاطر نشان کرد: دامپزشكي در تمام اين مدت آمادگي داشته و دارد كه واكسيناسيون را براي دام ها و سگ هاي صاحب دار به صورت رايگان انجام دهد تا از شيوع بيماري پيشگيري شود.

فرماندار زابل با توجه به اهمیت موضوع و مساعدت و همکاری مردم در این رابطه گفت: تمام اقدامات در خصوص کنترل و پیشگیری این موضوع در حال انجام است ، مشكلي كه داريم اين است كه اين سگ ها از شهرها و روستاهاي اطراف وارد شدند، بخصوص از شهرهاي مرزي كه تعدادي بیمار حيوان گزيدگي که از افاغنه می باشند و از کشور افغانستان برای درمان به سیستان آورده شدند، اما بايد براي اينكه مراكز شهري در منطقه سيستان كنترل شود لازمه آن اين است كه روستاهاي اطراف را مورد كنترل و مراقبت قرار دهيم و کاهش آمار سگها در روستاها نیز با شدت دنبال شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: